Jak se vyhnout nevolnosti při cestování?

Datum publikace: 26.06.2014

Kategorie: Batole | Předškoláci | Školáci | Maminky a tatínkové | První pomoc

Kinetóza. Nepříliš známé označení velmi známého stavu, který se často objevuje při cestování autem, autobusem, vlakem, lodí či letadlem. Může jej ale vyvolávat také pohled na pohybující se předměty nebo na tekoucí vodu. Kinetóza je spojena s nevolností, bledostí, pocením, pocitem na zvracení a následně také zvracením, které ovšem nepřináší vůbec žádnou úlevu.

Tento nepříjemný stav je způsoben tím, že během jízdy v dopravním prostředku jsou do mozku vysílané dva protichůdné signály. Oči v totiž takovém případě dokážou zaznamenat jen minimální pohyb, zatímco tělo moc dobře ví, že se hýbe. Mozek pak není schopný tyto dvě informace skloubit, čímž je vyvolána dezorientace a podráždění vegetativního nervového svalstva.

Kinedryl Vám i Vašim dětem pomůže se špatným stavem při cestování

Kinetóza se nejčastěji vyskytuje u dětí. Jak jim tedy můžete pomoci, aby se jim při cestování nedělalo špatně? Nejlepší je cestovat v noci, aby mohly většinu času prospat. Pokud to není možné, je třeba je zabavit – aby nemyslely na to, že jim je nebo bude špatně. Důležité je také jídlo, děti by neměly cestovat nalačno, ale ani přejedené, vhodný je tedy lehký pokrm.

Vyberte dítěti vhodné místo
Velký vliv může mít i to, na jakém místě dítě sedí. V autě je nejvhodnější místo spolujezdce, v autobuse pak sedačka za řidičem (výhoda je i v tom, že toto místo je blízko u dveří, což se v případě akutní nevolnosti může velmi hodit). Ve vlaku je nejlepší sedět ve středu vagónu a především po směru jízdy, v letadle jsou pak nejmenší otřesy na sedadlech mezi křídly.

Účinnou zbraní proti kinetóze je také dobře známý přípravek Kinedryl, který vyrábí česká společnost Noventis. Kinedryl je možné používat bez lékařského doporučení. Dětem ve věku od dvou do šesti let podejte čtvrtinu tablety, dětem ve věku od šesti do patnácti let čtvrtinu až polovinu tablety. První dávku jim dejte hodinu před cestou, v případě delšího cestování pak můžete podání dvakrát zopakovat během dvou až tříhodinového intervalu. Dospělí mohou užívat jednu tabletu hodinu před cestou a při delší cestu půlku až celou tabletu v intervalu dvou až tří hodin.

Kinedryl

Pokud se kinetóza objeví akutně, užívají dospělí dvě tabletky jednorázově a v případě, že účinek není dostačující, ještě každých 30 minut půlku až celou tabletu, a to až do dávky čtyř tablet. Jestliže dojde k náhlému zvracení, je lepší prvotní dávku dvou tablet rozdělit do čtyř dávek a užívat je v rozmezí několika minut. Tabletu je třeba zapít dostatečným množstvím vody. Tento přípravek není vhodný pro těhotné a kojící ženy a pro děti mladší dvou let.

Přípravek Kinedryl lze na doporučení lékaře užívat i při nevolnostech a závratích nejrůznějšího původu či při poruše vestibulárního aparátu. Více informací naleznete na webu www.noventis.cz/-kinedryl.

Tagy: cestování bez nevolností | Kinedryl | Kinetóza

Komentáře