Klíšťata útočí! Jak před nimi ochránit naše nejmenší?

Datum publikace: 17.07.2018

Kategorie: První pomoc | Zdraví

Kolikrát se stačí projít vysokou trávou, vyběhnout ven na zahradu nebo se zastavit pod stromem a děti si kromě zážitků domů odnáší i nevítaného kamaráda - klíště. Drobné potvůrky letos útočí v hojném počtu a rozhodně si nevybírají.

Onemocnění boreliózou je pro rodiče velkým strašákem, nikdo nechce, aby právě touto nepříjemnou a mnohdy až život ohrožující nemocí trpělo jejich dítě. Proto vám v dnešním článku poradíme, jak dítka před klíšťaty ochránit.

3+1 tip pro ochranu dětí před klíšťaty

Určitě i vám záleží na tom, aby byly vaše děti v bezpečí. Trávíte-li s dětmi v tomto čase spoustu času venku, kde se je snažíte zabavit (tipy na venkovní aktivity najdete v jednom z našich předchozích článků), buďte před klíšťaty o krok napřed. V následujících řádcích najdete rady, jak děti před klíšťaty ochránit a předejít tak možnému riziku vzniku nechtěného onemocnění.

Tip první: nepouštějte děti na místa, kde se to klíšťaty hemží

Jsou místa, na kterých se klíšťata vyskytují velmi často a velmi rádi. Jsou to především bujné porosty, vysoká tráva, místa, kde se drží vlhkost - všude tam se těmto malým potvůrkám daří, proto sem děti nepouštějte a snažte se společně rizikovým místům vyhýbat.

Tip druhý: používejte repelenty

Na trhu se dají pořídit repelenty, které mají za úkol odradit nezvané hosty od pobytu na dětském těle. Koupíte je jak v drogeriích, tak i v lékárnách, kde vám personál určitě poradí, na který repelent vsadit.

Tip třetí: pečlivě děti prohlížejte

Když přijdete s dětmi z venku, vždy věnujte dostatek pozornosti tomu, abyste je pečlivě prohlédli od hlavy až k patě. Klíšťata se nemusí zakousnout pouze na rukách nebo na nohách, často se objevují na zádech, na bříšku, mohou být i kolem uší nebo kolem vlasů.

Tip čtvrtý: očkování nic nezkazí

Určitě je rozumné popřemýšlet nad tím, jestli by nestálo za to nechat děti proti klíšťatům naočkovat. Necháte-li své ratolesti očkovat proti klíšťové encefalitidě, budete rázem o něco klidnější.

Tagy: klíšťata | klíště | ochrana před klíšťaty | onemocnění z klíšťat

Komentáře