Letní neduhy - štípnutí hmyzem

Datum publikace: 20.06.2014

Kategorie: Batole | Předškoláci | Školáci | Zdraví a výživa | Zdraví a bezpečnost miminka | První pomoc | Babské rady

Jednou z nepříjemných stránek léta je riziko poštípání hmyzem. Komáři a mušky trápí u vody a v lese, při jídle venku zase odháníte vosy. Kromě běžných reakcí na štípnutí se může u vás i vašich dětí projevit alergická reakce, která může být i nebezpečná. Víte, jak reagovat v případě alergické reakce na hmyzí jed?

Nejčastějším původcem alergií je hmyz z čeledi blanokřídlých bodavých – tedy čmeláci, včely, vosy a sršni. Ty ještě dále dělíme – čmelák a včela používají žihadlo pouze v sebeobraně, zatímco vosy a sršni jsou přirozenými agresory a svojí oběť sami napadají a mohou zaútočit i opakovaně. Štípnutí od komára, ováda, nebo muchničky je také nepříjemné a štípanec bývá i několik dní patrný, ale většinou k alergickým redakcím nevede. Alergická reakce nepřichází s prvním štípnutím, ale vzniká při opakované intoxikaci těla hmyzím jedem. Může se tedy stát, že ačkoliv jste zatím snášeli štípnutí dobře, alergie se může teprve projevit.

Alergické reakce je možné rozdělit na dva typy – místní a celková. Místní reakce je mnohem větší, než běžný pupínek po vpichu žihadla. Místo, které bylo jedem zasaženo, zpravidla oteče a zarudne, otok je bolestivý a přetrvává několik dní. Celková alergická reakce je závažná a může být až na životě ohrožující a proto není radno jí podcenit. Její hlavní symptomy – nevolnost, dušnost, bušení srdce, kolaps – se dostaví během několika minut po štípnutí. Při velké reakci je nutné podání léků a inhalátoru. Pokud však máte pocit, že je reakce závažná, volejte raději RZS – Rychlou záchrannou službu. Kolaps po štípnutí, zvláště v horkém počasí, může přijít velmi rychle. V nejhorší variantě může jít až k anafylaktickému šoku, při kterém může dojít až k zástavě dechu. Alergici, kteří již mají alergii na štípnutí hmyzem potvrzenou, by měl mít u sebe pohotovostní balíček, který obsahuje adrenalin v autoinjektoru a kortikoidy a měli by být poučeni o jeho použití. Rozhodně na to nezapomeňte upozornit vedoucí vašeho dítěte na táboře nebo soustředění.

komár

První pomoc

Jakékoliv štípnutí, jehož reakce nevyžaduje hospitalizaci, nebo podání kortikoidů, řešíme hlavně chladivým obkladem. Na štípnutí dnes již existuje také spousta mastí a gelů běžně dostupných v lékárnách. Mezi nejznámější patří fenistil nebo flamigel. Pokud ale dáváte přednost přírodním zdrojům, asi nejznámější metodou při štípnutí vosou je pomazání místa vpichu rozkrojenou cibulí. Pomáhají také různé éterické oleje – levandulový a tea tree oil a zázračné aloe vera. Pokud ale nemáte k dispozici aloe vera, možná máte na zahradě na skalce netřesk, který má podobné účinky. Stačí kousek odloupnout a přiložit na postižené místo. K uklidnění a zchlazení štípanců je také dobré použít bílý jogurt. Použít můžete také celková antihistaminika (léky proti alergii), která by neměla chybět ve vaší letní lékárničce.

Přejeme Vám hezké léto bez útoků vos a komárů!

Mezi další letní neduhy patří úpal a úžeh, jak s nimi bojovat si přečtěte ZDE.

Tagy: alergická reakce na hmyzí štípnutí | štípnutí hmyzem

Komentáře