Operace nosní mandle. Co vás čeká?

Datum publikace: 20.05.2014

Kategorie: Batole | Předškoláci | Školáci | Zdraví a výživa | První pomoc

Navrhl lékař, abyste nechali svému dítěti odstranit nosní mandli? Nejste si jisti, zda se jedná o optimální řešení? A máte z tohoto zákroku obavu? V našem článku se dozvíte, ve kterých případech může tento zákrok pomoci, a co vás s dítětem v nemocnici čeká.

Význam nosní mandle

Nosní mandle je měkká žlázovitá tkáň umístěná v nosohltanu za zadní částí nosní dutiny, která slouží jako filtr bránící vdechování škodlivých virů a bakterií, a je tak součástí našeho imunitního systému. V některých případech však může tento filtr způsobovat četné zdravotní obtíže a lékaři, především u dětských pacientů předškolního věku, proto doporučují, aby se provedla operace nosní mandle.

Operace ano nebo ne?

Operace nosní mandle spočívá v jejím odstranění, ke kterému se přistupuje zejména, když je nosní madle zvětšená nebo působí jako ložisko infekce, anebo dojde ke kombinaci obou faktorů. Dítě má ztížené dýchání, v noci chrápe, trápí ho časté rýmy a další související onemocnění, jako je například zánět dutin nebo středního ucha, atd. Pokud se jedná o mírnější obtíže, je lepší vyčkat, alternativu představuje například homeopatická léčba, ovšem jestliže mandle výrazně omezuje kvalitu života dětského pacienta, odborníci se přiklánějí k jejímu odstranění. Podcenění nosní mandle může vést i ke ztrátě sluchu, problémům s mluvením, ale také způsobovat stomatologické obtíže.

Před operací

Pokud se po konzultaci s odborníky pro operaci rozhodnete – tento zákrok navrhuje zpravidla ORL specialista, buď sám, anebo poté, co Vás k němu poslal obvodní pediatr v důsledku výše zmíněných zdravotních obtíží, budete k tomuto výkonu objednáni v nemocnici. Před operací je nutné provést u obvodního lékaře předoperační vyšetření, kdy se provádí odběr krve a celkové posouzení zdravotního stavu pacienta. Datum toto vyšetření nesmí být v den operace starší než 1 týden. Výsledky předoperačního vyšetření, doporučení ORL specialisty společně s Vaším občanským průkazem a zdravotní kartou pojištěnce – tj. dítěte, jsou základní dokumenty, které se sebou do nemocnice potřebujete. Další důležitou podmínkou je, aby dítě bylo zcela zdrávo, a proto byste ho z důvodu prevence nákazy 1 až 2 týdny před operací neměli posílat do dětského kolektivu.

Hospitalizace v nemocnici

Délka pobytu dítěte v nemocnici se pohybuje od 1 do několika dnů a velmi často se provádí také ambulantně, doba hospitalizace vždy závisí na stavu pacienta, dojezdové vzdálenosti nemocnice od místa bydliště pacienta a na možnostech zdravotnického zařízení. Vždy se však provádí v celkové anestezii. V den operace (dítě nesmí před zákrokem jíst ani pít) dítěti nejprve podají uklidňující léky ve formě kapek, pak je odvezou na sál, kde nosní mandli v celkové anestezii za pomoci endoskopické optiky vyjmou (délka zákroku se pohybuje v desítkách minut), a poté přivezou dítě na pokoj, kde musí zůstat 6 hodin v klidu. 3 hodiny po narkóze nesmí dítě pít, než začne s malým množstvím tekutiny a jídla v kašovité formě. Pokud nenastanou komplikace, může být dítě propuštěno ještě v den výkonu do domácího ošetřování.

Po operaci

Po operaci jí dítě 3 dny kašovitou stravu a mělo by zůstat minimálně 1 týden doma mimo dětský kolektiv. Týden po zákroku jdete na kontrolu, buď do nemocnice, anebo na ORL v místě Vašeho bydliště.

Tagy: nosní mandle | operace nosní mandle

Komentáře