Také dětské oční vady lze léčit laserem

Datum publikace: 08.04.2014

Kategorie: Předškoláci | Školáci | Zdraví a výživa | První pomoc

Oční vady bohužel trápí nejen dospělé, ale také děti. Mezi nejčastější handicapy patří šilhání, dioptrická refrakční vada a tupozrakost. A protože v případě očních vad platí: čím včasnější odhalení, tím vyšší šance úspěšné léčby, v případě podezření, že dítě trpí oční vadou, kontaktujte co nejdříve odborníka. Ani pediatr ji totiž nemusí na preventivní prohlídce odhalit.

Šilhání a tupozrakost
Děti často postihují oční vady, jako je šilhání a tupozrakost. Šilhání neboli strabismus je vrozená nebo získaná oční vada způsobená neparalelním postavením očí. Zatímco jedno oko sleduje předmět, druhé se stáčí jiným směrem, čímž vzniká dvojité vidění, kterému se mozek brání tím, že přestane vnímat informaci z šilhajícího oka. Pokud tento stav trvá dlouho, může dojít ke vzniku závažné oční vady - tupozrakosti. Tupozrakost je funkční porucha zrakové ostrosti vznikající právě nejčastěji následkem neléčené oční vady, například šilhání, a která může vést dokonce k oslepnutí. Právě z tohoto důvodu má včasné odhalení a zahájení léčby z hlediska zdraví dítěte zásadní význam. Zde dodejme, že k léčbě šilhání a tupozrakosti důležité období batolecího a předškolního věku, neboť zrakový vývoj dítěte je ukončen kolem 8. roku věku.

Nejčastější oční vady u dětí
Mezi nejčastější oční vady u dětí patří dioptrické refrakční vady. Jsou způsobené nesprávnou geometrií oka a mohou mít několik podob. Buď se může jednat o krátkozrakost, dalekozrakost anebo astigmatismus. Dioptrické refrakční vady se korigují brýlemi nebo čočkami a po ukončení vývoje oka je lze řešit také operativně. Operace refrakčních vad na rozdíl od tupozrakosti dokážou výrazně zlepšit zrak dítěte a na vybraných klinikách je provádějí dokonce laserem. Více o očních vadách najdete například zde.

Varovné signály
Oční vadu nejčastěji zjistí rodiče nebo učitelka a mateřské školce, případně jiné dospělé osoby, které jsou s dítětem v každodenním kontaktu. K včasnému odhalení očních vad přispívají také preventivní prohlídky u dětského lékaře. Ovšem v praxi se nezřídka stává, že si pediatr oční vady u dítěte nevšimne. Z tohoto důvodu bychom měli věnovat pozornost níže uvedeným varovným signálům, které mohou k odhalení oční vady přispět.
Dítě například mhouří oči, vadí mu, když si zakrývá jedno oko a druhé ne, špatně se mu čte a hůře se soustředí, dále může trpět častými bolestmi hlavy, anebo slzením očí. Kvalitu zraku dítěte bychom měli kontrolovat zejména v případě, že má k oční vadě genetickou dispozici. Jestliže pojmete podezření, že se zrakem Vašeho dítěte není něco v pořádku, měli byste ho co nejdříve objednat k očnímu lékaři.

Návštěva a pomoc odborníka
V České republice existuje několik specializovaných pracovišť, při výběru konkrétního pracoviště doporučujeme upřednostnit nejen vzdálenost od místa bydliště, ale především osobní přístup a samozřejmě také dobré reference. Jedněmi z nejlepších referencí se může pochlubit Dětské oční centrum Kukátko zajišťující komplexní léčbu očních vad, jehož tým specialistů se snaží maximálně usnadnit a zpříjemnit léčbu jak dětem, tak jejich rodičům.

Tagy: dětské oční centrum kukátko | oční vady u dětí | šilhání | tupozrakost

Komentáře