Trápí Vás atopický ekzém či lupénka? Vyzkoušejte přípravky Epaderm!

Datum publikace: 27.02.2014

Kategorie: Miminko | Batole | Předškoláci | Kosmetika pro děti | První pomoc

Atopický ekzém je chronické, svědivé, zánětlivé, často dlouhodobé kožní onemocnění, jehož výskyt za posledních dvacet let neustále stoupá a počet atopiků v evropské populaci se odhaduje na 40%. Jen v České republice žije téměř milion takovýchto pacientů. Toto zánětlivé onemocnění se projevuje červenými, někdy mokvavými ložisky a typickým příznakem je pro něj velmi suchá, rozpraskaná a olupující se kůže a silné svědění.

U lidí trpících atopickým ekzémem je mnohdy snížen práh pro svědění, což znamená, že již lehké podráždění kůže vyvolá svědění, které nutí ke škrábání a vede k podráždění kůže a ke zhoršení ekzému s ještě silnějším svěděním. Uzavírá se tak kruh svědění – škrábání – ekzém – svědění a nemoc se může udržovat řadu měsíců. Svědění se také výrazně zhoršuje při změnách teploty, nošením vlněných nebo umělohmotných oděvů nebo při zapocení.

Z uvedených informací vyplývá, že příčina vzniku atopického ekzému, i když není dosud zcela objasněna, závisí na složité souhře četných vrozených, obranných (imunologických), biochemických, psychologických a klimatických mechanismů.

Atopický ekzém se zhoršuje především v podzimních a zimních měsících, při chřipkových onemocněních, při zánětech horních dýchacích cest, při zánětu středního ucha i běžné rýmě, při zvýšené teplotě různého původu, při konzumaci některých nevhodných potravin (čokoláda, plísňové sýry, vlašské ořechy, konzervované potraviny, kořeněné nebo kyselé pokrmy, aromatické ovoce).
Mezi další nepříznivé vlivy patří časté mytí mýdlem, kontakt se saponáty, nadměrné a příliš časté mytí i jen běžnou vodou, používání pěny do koupele, návštěvy plaveckých bazénů s upravovanou chlorovanou vodou, vlněné tkaniny, kožešiny, látky s vlasem (flanel, plyš, samet apod.), oděvy z umělých vláken a dráždivé chemikálie (vyvolávání fotografií, práce v chemické laboratoři, barvy, ředidla, modelování s hlínou)

Léčba

Hlavní a základní léčba ekzému je zevní. Základem je snaha o maximální vyloučení spouštěcích faktorů a pravidelné promašťování kůže vhodným emolienciem, a to i v období remise onemocnění. Postižený člověk by měl spíše upřednostňovat sprchu před koupáním. V případě koupele se doporučují speciální promašťovací přísady. Je nutné vyvarovat se pěnám a agresivním sprchovým gelům. Doručuje se sprchování vlažnou vodou a po koupeli pokožku opět namazat. Kromě samotné léčby předepsané lékařem je u tohoto onemocnění potřeba udržovat kůži správně hydratovanou a vláčnou a nepoužívat na mytí klasická mýdla či drogistické přípravky. Podle doporučení britských dermatologů by celková léčba měla zahrnovat kombinaci zvláčňujících krémů, emoliencií, přísad do koupele a čistících prostředků a poměr používání kortikosteroidů a emoliencií by měl být minimálně 1:10.

A pro tento účel je ideální využít přípravky řady Epaderm, které nabízí kompletní program ošetření kůže ve dvou produktech. Jejich pomocí lze utvořit bariéru, která napomáhá k udržení vlhkosti kůže. Jedná se o unikátní přípravky založené na bázi vosků a parafínů, které se skládají z klinicky ověřených ingrediencí zvlhčujících a zvláčňujících pokožku těla i obličeje. Produkty Epaderm byly speciálně vyvinuty ve spolupráci s předními dermatology z Královské Viktoriánské nemocnice v Newcastlu v Anglii. Tyto přípravky významně pomáhají nejen v případě atopického ekzému a lupénky, ale také v případě suché pokožky se sklonem k tvorbě šupin. Aby byla zajištěna jejich maximální účinnost, bezpečnost a co nejširší použití, přípravky Epaderm neobsahují parabeny, Sodium Lauryl Sulphate ani barviva a jsou bez parfemace. Jejich složení obsahuje jen ty nejnutnější látky, což výrazně snižuje možnost alergických reakcí. Je totiž prokázáno, že čím více složek krém obsahuje, tím je větší nebezpečí pro vznik alergické reakce. Produkty Epaderm jsou tedy vhodné i pro tu nejcitlivější pokožku všech věkových kategorií včetně kojenců.

Epaderm Cream 2 v 1 je obzvlášť účinný v případě, že je aplikován bezprostředně po umytí, aby tak zabránil ztrátě základních maziv z kůže. Epaderm Cream 2 v 1 je víceúčelový a může být aplikován na kůži, nebo místo mýdla jako prostředek čistící kůži. Pacient se tak může vyhnout používání klasických mýdel či sprchových šampónů. Při aplikaci přímo na kůži se velmi rychle vstřebává a zanechává pokožku příjemně vláčnou a dlouhodobě hydratovanou. Vhodný je především na denní používání.

Epaderm Cream byl ve Velké Británii vyhlášen hlasováním téměř 6000 lékárníků v Independent Community Pharmacy magazine (ICP) jako Výrobek roku 2012. Toto ocenění získává každoročně produkt, který podle samotných lékárníků přináší pacientům svým účinkem nezpochybnitelné výhody.

Epaderm Ointment 3 v 1 je proti tomu klasické emoliencium, které důkladně promašťuje pokožku. Obsahuje pouze 4 základní složky, což z něj činí produkt s nejmenším alergickým potenciálem na trhu. Také Epaderm Ointment se může používat místo mýdla jako prostředek na mytí pleti, ale také jako přísada do koupele, která poskytuje výraznou úlevu suché kůži. Malé množství Epaderm Ointment se rozmíchá v misce s horkou vodou a poté vlije do koupele. V průběhu koupele se pak na pokožce vytvoří ochranný hydratační film.

Pro co nejlepší účinek se doporučuje kombinovat Epaderm Cream 2 v 1 a Epaderm Ointment 3 v 1.

Epaderm Ointment je díky svému mastnějšímu efektu vhodný spíše pro noční používání. S úspěchem se využívá rovněž při aplikaci tzv. mokrých a suchých zábalů. Zde je ideální jej kombinovat se speciálním oblečením pro atopické pacienty Tubifast Garments (trička, legíny, rukavice, ponožky), které výrazně zjednodušuje léčebný režim pacientů s atopickým ekzémem. Oblečení Tubifast Garments umožňuje delší kontakt emoliencia s pokožkou a dává tak kůži větší možnost se nerušeně uzdravovat. Díky speciální dvoucestné strečové technologii má minimum švů, takže poskytuje maximální pohodlí i během období nejhorších vzplanutí ekzému. Zabraňuje škrábání, potlačuje svědění a umožňuje tak klidný spánek, ale neruší ani při běžných denních aktivitách.

Více o přípravcích Epaderm a oblečení Tubifast Garments na www.epaderm.cz nebo www.molnlycke.com.

Tagy: Atopický ekzém | Epaderm Cream

Komentáře