Chraňte své miminko při cestách už před narozením

Datum publikace: 29.08.2016

Kategorie: První rok miminka | Miminko | Rodiče a děti

V těhotenství se snažíme podvědomě i vědomě omezovat co nejvíce rizik. Jednomu z těch největších se přitom vystavujeme pravidelně – jízdám v autě. Lze při cestování zvýšit bezpečí své i svého nenarozeného dítěte? Naštěstí ano.

Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte

Vždy se správně připoutejte

„Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte“, tak zní název celostátního projektu gynekologa MUDr. Jiřího Kepáka, CSc. z Úrazové nemocnice v Brně, který upozorňuje na význam bezpečného připoutání těhotných žen v automobilech. A to jak řidiček, tak i spolujezdkyň. Těhotné ženy a jejich plod jsou totiž při dopravní nehodě ohroženy tzv. seat belt syndromem, při kterém dochází ke zvýšenému tlaku na břicho ženy a možnému poranění dělohy i plodu. Ten lze minimalizovat pouze správným použitím tříbodového bezpečnostního pásu – nízko přes pánev, a ne přes vrchol těhotné dělohy. Spodní pás musí vést co nejníže pod dělohou a ramenní popruh, který by nikdy neměl sklouznout z ramene, směřuje mezi prsy nad vrcholem těhotné dělohy. Abychom tak pás ale udržely během celé jízdy, nejspíše bychom se nemohly vůbec pohnout. Proto se doporučuje používat pomůcku BeSafe Pregnant, norský výrobek od firmy HTS BeSafe, která se zabývá vývojem zádržných systémů pro děti více než 50 let.

BeSafe Pregnant iZi FIX

Originální pomůcka ochrání dva životy

BeSafe Pregnant jednoduchým způsobem účinně zamezí vysunutí automobilového pásu vzhůru do oblasti zvětšené dělohy. Výhody pomůcky BeSafe Pregrant oceníte během každé jízdy. Díky ní vás nebude pás nepříjemně tlačit do břicha, což se stává zejména v pozdním stadiu těhotenství. Není problém vždy pás přendat na to sedadlo, kde zrovna sedíte, protože instalace je velice snadná – buď kolem opěradla pomocí popruhu s přezkou, nebo ještě lépe pomocí systému ISOfix. V obou případech se pomůcka položí na sedadlo řidiče anebo spolujezdce (vpředu i vzadu) a přichytí jedním z popsaných způsobů. Následně se žena posadí, připoutá a nakonec připne spodní díl automobilového pásu do úchytu. Výrobce doporučuje pomůcku používat od chvíle, kdy žena zjistí, že je těhotná.

BeSafe Pregnant iZi FIX

I v těhotenství vždy připoutaná

Některé ženy z obav před seat belt syndromem v těhotenství bezpečnostní pás nepoužívají, ale to je veliká chyba, která se může stát fatální! Bezpečnostní pásy samozřejmě nemohou garantovat úplnou ochranu před zraněním, ale významně toto riziko redukují, jak vysvětluje MUDr. Jiří Kepák, CSc.: „Velká část těžkých úrazů během těhotenství vzniká při dopravních nehodách. Přesto je u nás stále ještě význam prevence v podobě správného připoutání tříbodovými pásy podceňován. Dle mého názoru by každá těhotná žena měla být poučena o důležitosti a správném způsobu poutání na sedačce řidiče i spolujezdce.“ Dokonce i zdánlivě malý náraz totiž může způsobit odloučení placenty, při kterém plod odumře a ženě hrozí vykrvácení. Takovéto nehody jsou dle slov MUDr. Kepáka nejčastější příčinou ztráty plodu při dopravních nehodách. Připoutaná žena má třikrát vyšší šanci, že při autonehodě přežije ona i její plod. Rizikem pro nesprávně připoutanou či nepřipoutanou těhotnou ženu navíc není jen dopravní nehoda, ale i prudké brzdění.

Bezpečnost pro maminku i miminko

Airbag – nebezpečí, nebo záchrana?

Mýty panují také kolem airbagů. Odborníci zdůrazňují, že i airbagy jsou pro těhotné ženy považovány za bezpečné a při těžkých automobilových haváriích patří u správně připoutaných osob k životu zachraňujícím zádržným prostředkům. „Síla airbagu je však ohromná, exploduje silou větší než 400 kilogramů a rychlostí, která může přesáhnout 300 kilometrů v hodině. Airbagové systémy byly vyvinuty a testovány na muže průměrné výšky 175 centimetrů a váhy 80 kilogramů. Pro ženy řidičky airbag vytvoří ochranný efekt pouze tehdy, pokud rychlost vozidla v okamžiku kolize překročí 55 až 60 kilometrů za hodinu. Při nižších rychlostech u nepřipoutané těhotné ženy riziko potenciálního poranění způsobené rozvinutým airbagem převýší jeho výhody, a proto je správné připoutání bezpečnostním pásem ve vozidle přednostním zádržným prostředkem“, vysvětluje MUDr. Jiří Kepák, CSc. Pro eliminaci rizika zranění airbagem mají být podle doporučení dopravních expertů hrudní kost a klenoucí se břicho těhotné vzdáleny nejméně 25 cm od palubní desky nebo dolního okraje volantu. Se zvětšujícím břichem je proto vhodné sedadlo úměrně posouvat dozadu. Myslete na bezpečí své a svých dětí nejen v těhotenství a nepodceňujte správné používání všech bezpečnostních pomůcek.

Zůstaňte v bezpečí

Tagy: bezpečná jízda | bezpečnost miminka | miminko | těhotenství

Čtěte na Rodičům

Komentáře