Díl 11. Týden se dvěma jedničkami

Datum publikace: 02.07.2010

Kategorie: První rok miminka

Ani se nenadějete a Vašemu drobečkovi už bude čtvrt roku! Pokud se chcete dozvědět další zajímavosti ze světa miminek, pokračujte ve čtení našeho seriálu!   

Pěkně se vybarvuje

Miminko roste a nabývá na váze i na kráse. Stopy po novorozenecké žloutence u většiny dětí v tomto věku dávno zmizely jako mávnutím kouzelného proutku. Přesto dávejte své miminko často na světlo. Neméně důležitý je jeho pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud můžete, choďte na pravidelné vycházky s kočárkem. Tip: I když je venku chladno, miminko dobře zabalte a nechte ho spinkat na terase nebo na balkóně v kočárku. V klidu si tak doma uděláte vše, co potřebujete. Vaše miminko se venku pěkně prospí a dostane lepší barvu i náladu. A hlavně mu bude více chutnat mlíčko! Ale pozor! Až budete dávat miminko ven, dbejte důsledně na to, aby zpod čepičky nevykukoval ani milimetřík jeho ouška. Kromě pleti se miminku vybarvují také oči. Říká se, že právě ve věku jedenácti týdnů se oči zbarvují do svého konečného odstínu. Takže, milé maminky, pokud je tatínkem pošťák, vše se nyní prozradí! Samozřejmě, že si děláme legraci. Dítě může mít barvu očí po rodičích, velmi často ji ale mívá po některém z prarodičů.

Tvor společenský

O tom, že člověk je tvor společenský, se můžete přesvědčit i na takto malém človíčkovi, který čím dál více komunikuje se svým okolím. Bezpečně pozná své rodiče (i ostatní členy rodiny) od cizích lidí, což může dávat citelně najevo. Většina dětí mívá svou krizovou hodinku, které jsme věnovali pozornost v předchozím dílu. Právě v tuto dobu může kojenec více než jindy vyžadovat přítomnost své maminky nebo tatínka. Jedině u nich se dokáže utišit. Miminko již v této době dokáže vyjádřit (jak jinak než pláčem nebo úsměvem), kdo je mu sympatický, a kdo naopak ne. Chcete své miminko maximálně podporovat v jeho rozvoji? Stále na něho mluvte. Jistě Vás potěší, že postupně začne reagovat na to, co mu říkáte. Některá miminka umí v jedenácti týdnech věrně napodobit krátká slova, která často používáte.        

Rýma dokáže potrápit

Nemyslete si, že tvoreček, o něhož se jeho maminka neustále pečlivě stará, je uchráněn od všech nepříjemností a nástrah tohoto světa. Ani ta sebepečlivější maminka nedokáže zabránit tomu, aby miminko nedostalo rýmu. Pohled na malé stvoření, které trápí rýma, vzbuzuje nejen soucit, ale i značné obavy. Není proto divu že mnoho maminek řeší tento problém tak, že své dítě okamžitě odvezou k lékaři. Ten mu hned nasadí léčbu Paralenem, v případě komplikací antibiotika. Uvědomte si však, že právě v tomto raném období se formuje lidský imunitní systém. Pokud Vaše děťátko nemá vysokou horečku (protože takto malé děti mají o něco vyšší teplotu než dospělí, nezapomeňte při každém měření teploty odečíst 0,5 stupně Celsia), nedopujte ho zbytečně léky. Teplota do osmatřiceti stupňů Celsia je naprosto v pořádku. Znamená, že organismus účinně bojuje s chorobou. Jakmile je teplota vyšší, použijte studený zábal, nebo kontaktujte dětského lékaře, aby Vám poradil. Čípky jsou určeny až pro děti od 7 měsíců věku. Pokud ale děťátko váží přes pět kilogramů, můžete je použít i dříve.   

Pořiďte si odsávačku!

Co by rozhodně nemělo ve Vaší výbavě chybět, to je odsávačka hlenů. Na tu manuální však rovnou zapomeňte. Žijeme přeci ve světě technických vymožeností. Jednou z těch užitečných je odsávačka hlenů, kterou lze napojit na hadici od běžného vysavače. Tento vynález stojí kolem 300 Kč a koupíte jej běžně v lékárnách. Tím, že děťátku efektivně odsajete hleny, mu nejvíce pomůžete. Při prvním použití se Vám tento způsob odsávání může jevit jako poněkud drastický. Věřte ale, že tomu tak není. Ostatně tento přístroj můžete nejprve vyzkoušet sami na sobě. Ujistíte se tak, že jeho používání v žádném případě miminku neublíží. Některé děti vůbec nepláčou, jiné ano, to protože během odsávání omezujete jejich osobní svobodu, případně se jim nelíbí zvuk Vašeho luxu. Spoustě dětí se zase naopak tento zvuk líbí. Tak to všechno dobře zvládněte!     

Díl 12. Velký skok 12 až 14 týdnů

Přečtěte si také:

Foto: http://farm2.static.flickr.com

Tagy: miminko | seriál

Článek je vydán v rámci seriálu: První rok miminka

Komentáře