Díl 16. Z miminka se klube člověk!

Datum publikace: 2.7.2010

Kategorie: První rok miminka

Nebude to dlouho trvat a Vaše miminko oslaví své první polonarozeniny. U dospělého člověka nemá smysl tyto půlroční životní etapy nějak významně zdůrazňovat, ale u tak malého tvorečka se toho v průběhu šesti měsíců změní opravdu hodně.

Od uzlíčku po housenku

Jen si vezměte, o kolik centimetrů za tu dobu vyroste! Co nových věcí se naučí! Věčně spící uzlíček, který se ozval pouze, když dostal hlad, a kromě sání vlastně nic jiného neuměl, se postupně mění v živoučkou housenku, která pomalu začíná lézt a je čím dál šikovnější. Jednoho dne se promění v krásného motýla a opustí svůj rodný dům. Do té doby však oslavíte ještě spoustu takových polonarozenin. Také si myslíte, že by si Vaše šikovné miminko zasloužilo malý dáreček, a přemýšlíte, čím mu uděláte radost? Nekupujte žádné nesmysly a raději se ujistěte, že Váš drobeček má vše, co bude v následujících několika týdnech skutečně potřebovat. Pokud máte doma své první dítě, (a ještě jste tak neučinili), pořiďte mu jeho vlastní dětskou židličku. Jsou k dostání v různých designech, například kov s plastem, anebo masiv borového dřeva. Praktické jsou tzv. rostoucí židličky. Housenka se v budoucnu nebude živit pouze mateřským mlékem, budete ji muset trochu dokrmit. Krmení dítěte, které sedí v židličce, je ten nejpohodlnější způsob pro oba. Pro krmícího i pro krmeného. Tip: Kupte dítěti plastový bryndák. Po jídle ho snadno umyjete a nebudete se trápit s odstraňováním fleků.     

Podporujte rozvoj mozku

Rozvoj mozku kojence lze stimulovat četnými aktivitami, které baví děti i jejich rodiče. Miminko reaguje na podněty, které vidí, slyší, i cítí. Měli byste se na ně proto usmívat, oslovovat ho jeho jménem, ale také mu zpívat, číst, anebo alespoň něco vyprávět. Minimálně třikrát denně si s miminkem pohrajte. Hra by neměla trvat déle, než deset minut. Miminko se totiž snadno mentálně unaví. Jak si s ním máte hrát? Podávejte mu různé hračky, nebo předměty, o které se nemůže poranit, ani je spolknout. Vždy ho pochvalte, když se mu podaří věc uchopit. Děti milují předměty, které vydávají různé zvuky, nebo měkké látky, jako jsou například polštářky, šátky, či plyšové hračky. Ale u těchto věcí pozor! Pokud je součástí povlaku polštářku zip či knoflíky, raději ho dítěti nedávejte. Stejně nebezpečné mohou být některé části plyšáků. Ne nadarmo je na těchto hračkách napsáno, že jsou nevhodné pro děti do 3 let. Pokud se miminku tento druh hraček líbí, poohlédněte se po nějakém medvídkovi, který je určený pro jeho věkovou kategorii.

Nestaňte se jeho otrokem

Následující řádky se Vám možná nebudou tak úplně líbit, ale jsou míněny v dobrém. Některé maminky považují za svůj velký úspěch, když jejich miminko během dne ani jednou nezapláče. Splnění tohoto úkolu však nemusí vůbec snadné, ale ani žádoucí. Někdy snahy vyhovět dítěti za každou cenu hraničí až s otrokářstvím. Miminko nemusí mít rádo poměrně dost věcí. Nelíbí se mu, když na chvilku odejdete z místnosti. Nemá rádo, když je přestanete chovat, nebo nosit a odložíte do postýlky. Rozčiluje ho, pokud příprava jeho jídla dlouho trvá. Nesnáší čištění nosu a uší. O stříhání nehtíčků ani nemluvě. Může ho rozzlobit, když se věnujete jinému členovi Vaší rodiny, například jeho staršímu sourozenci. Uvědomte si, že pláč je forma komunikace s Vámi. Že právě pláčem dává miminko najevo, když je s něčím nespokojené. Naučte se rozeznávat jednotlivé druhy pláče. Miminku neuškodí, když se bude chvilku zlobit, že není středem pozornosti. Pokud se rozpláče na důkaz nesouhlasu s tím, že bylo uloženo k nočnímu spánku, přesvědčte se, že mu nic nechybí a odejděte z místnosti. Může být už přetažené. Nikdy ho ale nenechte plakat dlouho, ať se netrápí!  Jestliže bude plakat déle než deset minut, vraťte se k postýlce a miminko uklidněte. Jak? To Vám prozradíme příště!        

Díl 17. První půlnarozeniny

Přečtěte si také:

Foto: www.samphoto.cz

Tagy: miminko | seriál

Článek je vydán v rámci seriálu: První rok miminka

Komentáře