Díl 17. První půlnarozeniny

Datum publikace: 2.7.2010

Kategorie: První rok miminka

A je to tady! Vaše miminko slaví své první půlnarozeniny! Ani se nenadějete a bude to rok, co se stalo členem Vaší rodiny.

Pohybová mobilizace

Během následujícího půlroku se rozhodně nebudete s miminkem nudit. Začne totiž mobilizovat své síly a zdokonalovat veškeré pohybové aktivity. Začne tím, že se bude obratně převalovat ze zádíček na bříško a zase zpátky. Poloha na bříšku, kterou nemají především pohodlnější miminka příliš v lásce, se nyní stane oblíbenější. Je totiž výchozí pozicí pro lezení. Z ležícího kojence se bude postupně stávat lezec. Zpočátku bude zkoumat, jak vlastně na to. Jak uvést všechny ty končetiny, které mu příroda nadělila, do pohybu. Pomalu, ale jistě začne lézt. Pak bude přidávat na rychlosti. Pozor, aby při lezení nenarazilo do vratkých kusů nábytku, nebo Vám neuteklo na schody a neublížilo si! Jestliže jste tak dosud neučinili, nakupte plastové krytky a zajistěte jimi otvory v zásuvkách. Odstraňte z lezecké dráhy všechny nebezpečné předměty. Pokud nebude na miminko dávat nikdo dospělý pozor, uložte je do postýlky či ohrádky. 

 Když nechce spinkat

Pohyb miminko baví. Chce se hýbat a prozkoumávat svět kolem sebe. V postýlce je to zajímavé pouze omezenou dobu. Někdy dokonce protestuje, když ho večer uložíte ke spánku. Jako by nebylo po celém dni cvičení unavené! V minulém díle jsme slíbili, že Vám poradíme, jak miminko uklidnit před spaním. Ke konci dne bývá unavená hlavně maminka, a tak se často nemůže dočkat, až její zlatíčko konečně usne. Jenže ne vždy se to podaří tak, jak by si přála. Miminko se rozpláče, maminka ho vyndá z postýlky, chová a nosí, případně ještě nakojí. Pak se pokusí miminko znovu uložit a celá situace se opakuje. Odborníci radí, abyste za plačícím miminkem přišla, ale nevyndávala je z postýlky. Málokterá maminka to však dokáže. Abyste zvýšila pravděpodobnost, že se podobného rituálu nebudete účastnit, dodržujte následující pravidla. Miminku před spaním připravte bylinkovou koupel. Zklidňující účinky má například levandule. Pak ho nakrmte. Hladovějším miminkům, kterým nestačí mléko, je radno dávat před spaním kaši. Nakonec miminko pochovejte a pomazlete se s ním. Můžete mu povědět i pohádku. Nemyslete si, že je na podobné věci příliš brzy. Pak ho uložte. Snažte se dítě ukládat ke spánku vždy ve stejnou denní dobu. Tip: Na jaře a v létě, kdy je dlouho hodně světla, používejte závěsy, žaluzie, nebo jiné prvky stínící techniky. Mnoho dětí totiž nemůže kvůli velkému množství světla spát.    

 Rozvíjejte jeho smysly

A jak přispívat k dalšímu rozvoji půlročního dítěte? Především na něho mluvte. Že jsme tuto větu během našeho seriálu již několikrát použili? Nebylo tomu náhodou. Mluvené slovo má pro intelektuální vývoj dítěte zásadní význam. Objevujte společně svět kolem Vás. Doma i na procházce mu ukazujte různé předměty, zvířata i osoby a nazývejte je správnými názvy. Hrajte s dítětem hry. Třeba na schovávanou, a to tak, že budete schovávat svůj obličej. Můžete mu zahrát také divadlo s maňásky. Ukažte mu „to druhé miminko“ v zrcadle. Dotýkejte se jeho nosánku, čelíčka, ručiček, bříška, nožiček a všechny tyto části těla pojmenovávejte. Napodobujte zvuky, které miminko vydává. Co dále významně stimuluje rozvoj dětského mozku, to je hudba. Jen pro zajímavost poslech hudby stimuluje oblasti mozku, které ovládají učení a paměť, a proto může v budoucnu přispět k lepším studijním výsledkům Vašeho dítěte. Hudbu však nikdy nepouštějte příliš nahlas! Děťátko můžete při hudbě chovat, anebo s ním (v náruči) tancovat. Uvidíte, jak se mu to bude líbit. Možná až moc. To poznáte podle toho, že se rozzlobí, jakmile se svými pohybovými kreacemi přestanete.             

Díl 18. Výživový průvodce pro maminky malých lezců

Přečtěte si také:

Foto: www.samphoto.cz

Tagy: miminko | seriál

Článek je vydán v rámci seriálu: První rok miminka

Komentáře