Díl 21. Váš vděčný osmiměsíční kamarád

Datum publikace: 01.08.2010

Kategorie: První rok miminka

Pokud to umíte, můžete si se svým osmiměsíčním miminkem celkem dobře popovídat. Nechte se zasvětit do tajů miminkovské řeči!

Zábavný společník

Ve věku osmi měsíců s Vámi miminko živě komunikuje pomocí nejrůznějších zvuků a gest, které není těžké, naučit se číst. Když k němu přijdete do postýlky hned po probuzení (než se stihne spravedlivě rozzlobit, že je tam dlouho osamocené a navíc o hladu či žízni), odmění Vás úsměvem, kterým říká, že Vás rádo vidí. Maminka, to je pro něho synonymum jistoty, bezpečí, lásky a v neposlední řadě také potravy. Je šťastné, když ho vezmete do náruče. Může Vám to dát najevo spokojeným vrněním. Stejně tak využívá tuto momentální vyvýšenou pozici k pozorování okolního světa. Ještě neumí chodit, což by už rádo umělo, a proto se nechává rádo nosit. Venku ho zajímají hlavně stromy, doma pokojové rostliny. Natahuje k nim ručičky, chce je uchopit a ochutnat. Tak pozor, ať nemáte doma, nebo v dětském koutku zahrady, nic jedovatého. 

Krmení divé zvěře

Zcela nekompromisně okomentuje, jak mu chutná připravené jídlo. Když je krmeno lžičkou svou oblíbenou sladkou kaší (každé dítě má jiný oblíbený pokrm), mlaská a spokojeně mumlá. Když miminku jídlo nechutná, anebo je syté, může Vám plácat do lžičky a zavírat pusu. Také na Vás může jídlo prskat. Ale pozor. Odmítáním lžičky Vám může dávat najevo svůj nesouhlas s tím, že jste mu nedovolila, aby se krmilo samo. Ano, již ve věku osmi měsíců se dokáže člověk urazit. Pozorovat miminko při jídle, kdy se samo krmí, je ohromná zábava. S následným úklidem to však bývá o něco horší. Pokud už miminko sedí (valná většina dětí dokáže v tomto věku sedět bez opory), dopřejte mu tu radost a svěřte mu do ručiček mističku se lžičkou. Ideální je to v létě, kdy můžete děťátko svléknout, posadit na balkón, zahradu, či terasu k malému plastovému stolečku, a pak je vzít rovnou do vany. Tip: Pokud ještě miminko nesedí, můžete využít trik se dvěma lžičkami. Jednu malému jedlíkovi půjčíte, druhou ho krmíte. Chce to však trochu zručnosti, neboť miminko není hloupé, a proto bude chtít vyměnit svou prázdnou lžičku za Vaši plnou. Stačí chvilka nepozornosti a můžete si jít pro třetí lžičku. Když byste si dovolila, lžičku miminku odebrat, pravděpodobně by spustilo strašlivý řev. Pozornost můžete odvést i tak, že se lžičkou budete „létat“ nad hlavou miminka, dělat krouživé pohyby a bzučet (jako včela nebo letadýlko). Občas řeknete „ham“ a obsah létající lžičky vložíte do jeho pusinky. „Ham“ je slovo, které miminko už dobře zná. Patří mezi jeho oblíbená slova.                         

Dokáže si o vše říci

Kromě slůvka „ham“ si už osvojilo také další slova či spíše slabiky. Příjemně Vás překvapí, až Vám poprvé řekne „ma-ma“. V rámci komunikace Vám dokáže sdělit, že je pokakané, stejně jako, že si nepřeje, abyste od něho odcházela. Když opouštíte místnost, křičí za Vámi. Snaží se plazit nebo lézt, aby Vás dostihlo. Pokud se mu to nedaří, je nešťastné. Nenechávejte miminko dlouho samotné, a to ani v jeho postýlce, jestliže nespí. Když je miminko unavené, může Vás požádat o to, aby bylo odneseno do postýlky. Poznáte to tak, že si mne očička, vztahuje k Vám ruce, a když je uložíte, neprotestuje. Vloží si do ruky paleček, otočí se na bok a zachumlá do peřinky. Až si odpočine, samo Vás zavolá.       

Rozvíjejte jeho osobnost

A jak přispět k rozvoji jeho osobnosti? Doma i na procházce venku mu ukazujte jednotlivé předměty a pojmenovávejte je. Popisujte také vlastnosti těchto předmětů. Již v tomto věku můžete svému miminku číst obrázkové knihy. Naučte ho paci-paci a hrajte s ním jednoduché hry. Bude vděčné za Vaši pozornost. Tip: Pokud Váš drobeček patří do skupiny „línějších miminek“, připravte mu na koberci (na který položíte deku) křupkový slalom. Rozložte po dece bezlepkové kukuřičné křupky, ať má motivaci k nim dolézt nebo se doplazit. Přitom se mu schovejte z dohledu, aby si nelehlo na záda, a nepokřikovalo po Vás, abyste mu pochutiny podali!    

Díl 22. Domácí leziště pro miminko

Přečtěte si také:

Foto: Samphoto

Tagy: miminko | seriál

Článek je vydán v rámci seriálu: První rok miminka

Komentáře