Díl 22. Domácí leziště pro miminko

Datum publikace: 09.08.2010

Kategorie: První rok miminka

Vaše miminko to už dávno nebaví na jednom místě. Proto válí sudy, plazí se, nebo dokonce leze, aby se přemístilo k věcem, které ho zajímají. Chcete ho zabavit? Udělejte mu doma leziště plné zajímavých věcí!  

Domácí leziště

Existují děti, kterým nevadí, že se nemohou volně pohybovat, a proti delšímu pobytu v postýlce vůbec neprotestují. Naopak si zde velmi spokojeně hrají. Tyto „klece“ kojence mimo jiné spolehlivě chrání před jejich staršími sourozenci. Většinu lezců však velmi rozzlobíte, když je dáte do postýlky, pokud se jim vůbec nechce spát. Jenže člověk nemůže být nepřetržitě ve střehu, že ne?Nezávisle na tom, zda Vás občas vystřídá energická babička, anebo placená chůva, můžete svému dítěti vybudovat domácí leziště. Tento prostor je nejlepší vyčlenit v části domu či bytu, kde za bdělého stavu trávíte většinu svého času. Nejčastěji tedy někde mezi obývacím pokojem, kuchyní a Vaší pracovnou (pokud ji máte). Záleží především na prostorových možnostech Vašeho bydlení, jakým způsobem zřídíte a zařídíte domácí koutek malého lezce. Jde o to, vytvořit bezpečný prostor, kde má dítě dostatek místa k pohybu a svou maminku nablízku.

Jak na to

Realizace domácího leziště není nikterak finančně ani časově náročná. Chce to jen dobře promyslet. Nejjednodušší je zvolit nějaký prostor v rámci obytné zóny (ideálně 2x1,5-2m) a ten oddělit nábytkem. Nábytek je nutno obložit něčím měkkým (nejlépe polštářky), aby se dítě neporanilo o některou z nábytkových hran. Podlahová krytina uvnitř leziště by měla být spíše tvrdá, protože na tvrdé podlaze se dítěti lépe leze. Když bude mít pod sebou péřovou deku, která je sice příjemně měkoučká, bude pro něho lezení velmi obtížné. Pravděpodobně nejlepší podlahovou krytinou je v tomto případě koberec (výborná tepelná izolace, která navíc tlumí případné nárazy hlavičky). Na koberec byste však měli ještě položit deku z přírodního materiálu, která se dobře čistí. Jde o to, aby citlivou pleť miminka nedráždily syntetické materiály, případně hrubá struktura podlahové krytiny, a samozřejmě také o ochranu samotného koberce. Přece jen děti mají nejvíce energie po jídle, když se však po vydatném obědě převrátí na bříško, mohou koberec znečistit. (Kojenecká strava je bohatá na mrkev a oranžové skvrny není vždy snadné odstranit.)          

Čím leziště vybavit   

Domácí leziště má hned několik výhod. Miminko se v něm lezením spolehlivě unaví a dobře v noci spí. Lezení je velmi zdravé na páteř. Z tohoto důvodu by měly mít své leziště také děti, které si v pohodě vystačí se skromným místem v postýlce. Dítě odsud nemá kam spadnout. Pakliže jsou všechny potenciální východy z leziště dobře zajištěny, můžete se krátce vzdálit do vedlejší místnosti. Při stavbě leziště mějte na paměti, že čilejší děti si v tomto věku už začínají stoupat!Samotné lezení však dítě nezabaví. Hračky, které má v postýlce, jsou dávno okoukané, a tak to bude chtít nějakou změnu. Počítejte s tím, že každá věc zabaví dítě maximálně na 10 minut. Pokud tedy potřebujete v klidu vyžehlit, anebo třeba napsat článek, připravte si alespoň 7 zajímavých předmětů, které budete dítěti postupně podávat, aby po Vás nepříjemným tónem nepokřikovalo, že si ho nevšímáte. Zde je několik tipů relativně bezpečných věcí, které mohou krátkodobě posloužit jako hračky. Ovladač na televizi, barevná umělohmotná mistička, větší balónek (který nemůže spolknout), cedník, telefon, balíček kapesníků (při zvýšeném šustění zbystřete), PET lahev a samozřejmě také kousek chleba nebo dobře propečeného hovězího masa (které bude žvýkat a nadšeně u toho mlaskat). Ale pozor, až svou práci doděláte, tak si s miminkem pohrajte! 

Díl 23. Neuvěřitelně pohyblivý průzkumník

Přečtěte si také:

 Foto: Samphoto

Tagy: miminko | seriál

Článek je vydán v rámci seriálu: První rok miminka

Komentáře