Poporodní deprese mají i otcové

Datum publikace: 08.10.2014

Kategorie: První rok miminka | Těhotenství | Miminko

Depresivní stavy po narození dítěte se netýkají jenom žen. Poporodní deprese se objevují také přibližně u desetiny mužů a mohou trvat tři měsíce až půl roku.

Zatímco smutnou náladou po porodu trpí zhruba 30 procent matek, o změnách nálad u mužů toho vědci dosud věděli velmi málo.

Odborníci z Lékařské školy v americkém Norfolku zkoumali údaje ze 43 předešlých studií, které dokumentovaly poruchy nálad u mužů první tři měsíce po narození jejich dítěte. Ukázalo se, že depresí trpí až deset procent novopečených otců, zatímco v běžné populaci je to jen pět procent mužů.

Podle vedoucích výzkumu Dr. Jamese Paulsona a Sharnail Bazemora jsou nejriskantnější první tři až šest měsíců po porodu. Podle nich ovlivňuje psychický stav jednoho z rodičů toho druhého. Jejich kolega Dr. Peter Schmidt z Národního institutu pro mentální zdraví v Marylandu jejich slova potvrzuje: "Období během těhotenství a porodu je zátěží pro oba rodiče. Na duševním stavu se podílejí jak hormony, tak stres. Deprese postihuje ženy, ale i muže, častěji, než bychom si mysleli."

Tagy: poporodní deprese

Čtěte na Rodičům

Komentáře