Šup z bříška ven!

Datum publikace: 10.04.2013

Kategorie: První rok miminka

Sledujete pravidelně naše článečky o těhotenství? Přinášíme velmi potěšující zprávu! Připravili jsme pro Vás seriál o čerstvě narozeném miminku! Pozor, jeho první díl začíná již na následujících řádcích!    

Nemějte obavy!
S termínem blížícího se porodu je neklidná snad každá maminka. Nezávisle na typu osobnosti a na tom, zda skutečně čerpá mateřskou dovolenou, nebo se do poslední chvíle věnuje své profesi, bez ohledu na to, kolikáté těhotenství prožívá, panuje v ženské bytosti před porodem značný neklid. Jak by také ne, když ji čeká tak převratná životní událost! Únavu způsobenou nevyspáním a nošením důležitého nákladu, doprovázenou strachem z porodních bolestí, i z toho, jak obstojí v nové životní situaci, komplikují obavy, že včas nerozpozná důležitou chvíli Chá, kdy je čas vyrazit do porodnice. Pokusme se tyto obavy alespoň částečně zmírnit. Jak? Přeci tím, že Vám poskytneme několik užitečných informací!

Kdy je čas vyrazit?
Tři hlavní důvody k transportu jsou obecně známy: odtok plodové vody, silné děložní stahy neboli kontrakce v pravidelných intervalech, nebo silnější krvácení. Tak v čem je tedy problém? Přeci v tom, že každý porod, stejně jako každé těhotenství, je naprosto individuální záležitost. Řeknete si odtok plodové vody, to přeci pozná každá rodička. Jenže tento notoricky známý případ, kdy je prvním symptomem odtékající plodová voda, není zase tak častý.  Odborná literatura uvádí, že se vyskytuje pouze u 8-10% rodiček. Kromě toho každému odtéká jinak rychle. Nicméně pokud Vám začne tato tekutina odtékat, je čas vyrazit. Do 24 hodin od odtoku plodové vody by měla žena porodit, aby nedošlo k infekci. Co se týče krvácení, zde také není o čem diskutovat. Ovšem kontrakce, to je velmi ošemetná záležitost. Mnoho maminek, a nejen prvorodiček, přijede i opakovaně do porodnice s tím, že mají pravidelné kontrakce. O děložní stahy vedoucí k porodu se však často nejedná. V této souvislosti se hovoří o tzv. poslíčcích, které porod pouze předznamenávají. Rodička může porodit až za několik dnů či týdnů. 

Ty pravé kontrakce
Jak tedy ty pravé kontrakce rozpoznat? Základní pravidlo zní: pravidelnost, zkracování časového intervalu mezi jednotlivými stahy a stupňování intenzity. Říká se, že prvorodička nemusí příliš pospíchat. Měla by se vydat do porodnice, jakmile se pravidelné a silné kontrakce začnou opakovat v 5-10minutových intervalech. Naproti tomu maminka, která nerodí poprvé, by si měla raději pospíšit a vyrazit v okamžiku, kdy se interval mezi jednotlivými stahy zkrátí na 10-15 minut.

Po příjezdu do porodnice Vám natočí kontrolní monitor a provedou další vyšetření. Poté může nastat jedna z následujících situací. Buď Vás pošlou domů s tím, že se jednalo pouze o poslíčky. Nebo Vám sdělí, že porod se může rozjet během několika hodin, ale i dnů, a že záleží na Vás, zda se rozhodnete vyčkávat silnějších kontrakcí v nemocnici, nebo doma. A konečně za třetí, dle urgentnosti případu s Vámi začnou vyplňovat potřebné dokumenty, nebo Vás rovnou předají do péče porodní asistentce na tzv. přípravu. Někdy však není čas ani na přípravu.                     

Příprava
A co obnáší tzv. příprava? Tato fáze má Vaše tělo co nejlépe připravit na pobyt na sále. Procedury v jednotlivých porodnicích se od sebe sice mohou lišit. Většinou Vám však dají injekci na uvolnění, doporučí klystýr, případně oholení. Vhodnou součástí přípravy je i teplá sprcha, cvičení na terapeutickém míči, případně masáž.   

Šup z bříška ven!
Následující okamžiky budou patřit mezi Vaše nejbolestivější. Po jejich skončení však přijde odměna nevyčíslitelné hodnoty: Vaše miminko. Na sále je Vaším hlavním úkolem správné dýchání, tlačení v pravý čas a hlavně odvaha. V prvních dvou úkolech Vám z větší části pomohou lékaři a porodní asistentky, to poslední je už na Vás! Myslete na miminko, ať tolik nevnímáte svou bolest. Útěchou Vám může být následující pravidlo: Čím silnější kontrakce, tím rychleji bude děťátko venku. Doporučení personálu, abyste se namísto křičení bolestí soustředila na správnou techniku dýchání, skutečně vede k rychlejšímu dosažení cíle. V okamžiku, kdy konečně vykoukne hlavička, vězte, že to nejtěžší je za Vámi!

Hodně síly!

 Díl 2. Jak se žije v porodnici

Tagy: miminko | seriál

Článek je vydán v rámci seriálu: První rok miminka

Komentáře