Trápí vaše dítě kolika?

Datum publikace: 06.06.2016

Kategorie: První rok miminka | Péče o miminko | Miminkovská trápení

Zažívací problémy dětí jsou noční můrou většiny matek. Právě kolika je jedním z největších problémů kojenců a její příčiny mohou být různé. Kolika trápí nejen miminko, ale i ustaranou maminku, a proto je potřeba identifikovat příčiny, mírnit její projevy a snažit se jí předcházet.

Jak koliku poznám?

Dětská kolika se projevuje bolestí bříška. Miminko se kroutí, natahuje, krčí nožičky a pláče. Pláč bývá cyklický a nejčastěji přichází odpoledne a večer. Pokud tyto příznaky u svého dítěte pozorujete, je třeba vyhledat příčinu.

Nejčastější příčiny

Kolika může být způsobena nevyvinutou trávicí soustavou, což způsobuje, že tělo nedokáže správně strávit pokrm. V tomto případě se objevuje mezi 2. až 16. týdnem života, a poté by měla vymizet. Kolika může být také důsledkem alergie či nesnášenlivosti laktózy, anebo může vzniknout překrmením dítěte. Jednou z nejčastějších příčin je nesprávné krmení, při kterém dítě polyká spolu s pokrmem i vzduch. 

Volte správnou lahev

Jak zabránit vzniku koliky?

Kolice je nutné předcházet a mírnit její projevy. Nejdůležitějším faktorem je způsob krmení. Dítě by mělo při krmení cítit klid, bezpečí a spokojenost. S krmením tedy vyčkejte, pokud miminko pláče a je neklidné. V takovém případě má otevřené dýchací cesty a jídlo se mu může dostat rovnou do hrtanu a hrozí i zadušení nebo zalknutí. Nejprve ho vždy utište a dejte mu pocit jistoty a bezpečí. Stejně tak se vyhněte krmení, pokud jste sama rozrušená, dítě to vycítí a také začne být neklidné.

Vybírejte dudlíky, ze kterých tekutina nevytéká samovolně, ale pouze při sání. Nepokládejte dítě při krmení ani bezprostředně po něm na záda, hlavička by měla být výše, než trup dítěte. Také je velmi důležité, aby při krmení dítě nepolykalo vzduch. Právě ten totiž bývá příčinou koliky, nadýmání a říhání. Abyste předešli těmto problémům, dbejte na správné přistavení dítěte k prsu či lahvičce.

Lahev by měla svírat pravý úhel s tváří dítěte a dudlík by měl být zcela naplněn tekutinou, aby do něj nepronikal vzduch. Používejte proto nejlépe takové dudlíky, které zůstanou naplněné bez ohledu na úhel naklonění lahve. Nikdy nevkládejte dítěti do úst celý dudlík, ale pouze jeho úzkou část tak, aby se rty opíraly o rozšířenou část. 

Důležitá je i strava matky

Pokud kojíte, nezapomínejte na správné stravování. Vyhýbejte se těžkým a smaženým jídlům. Také si dávejte pozor na potraviny, které způsobují nadýmání. Mezi ty patří například višně, hrách, švestky, nebo kapusta. S ideální stravou vám poradí lékař.

Úleva od bolesti

Když vidíte, že se u dítěte projevili příznaky a chcete mu ulevit, můžete provést protikolikovou masáž. Dítě však musí být starší jednoho měsíce, aby mělo již zahojený pupík. Masírujte bříško několikrát denně, nejlépe půl hodinky po jídle nebo při výměně plenky. Nikdy ale v momentě, kdy už pláče nebo je podrážděné, pak byste situaci mohli spíše zhoršit. Nápomocné jsou také teplé obklady na bříško. 

Protikoliková láhev Haberman

Jednou z nejlepších prevencí je použít speciální protikolikový výrobek. Patentovaná láhev Haberman obsahuje speciální systém, který brání polykání vzduchu při krmení, a proto minimalizuje riziko vzniku koliky. Dudlík je konstruován tak, aby pokrm z láhve samovolně nevytékal, takže dítě nezpohodlní a neodmítá sát z prsu.

Lahev Haberman

Velkou výhodou je, že dudlík v láhvi Haberman tvoří samostatnou komoru, jež je po dobu krmení zcela naplněna a vzduch je vytlačen do láhve. Při projektování láhve výrobci mysleli i na požadavky maminek. Láhev je intuitivní, snadno se čistí a jednoduše a hygienicky se skládá i ve tři hodiny ráno.

Více informací o láhvi Haberman najdete zde.

Tagy: dětská kolika | kolika | lahev Haberman | protikoliková lahev

Čtěte na Rodičům

Komentáře