Syndrom třiceti metrů, aneb když vezmeme děti na výlet

Datum publikace: 14.05.2014

Kategorie: Předškoláci | Školáci | Výchova | Hry a volný čas | Říkanky | Jak zabavit děti doma

Známe to všichni. A jako malí to dělali také. Po třiceti metrech jsme se zastavili a směrem k rodičům či prarodičům vyslali zoufalý dětský pohled s otázkou: „Už tam budem?“

Až jako starší či dospělí se naučíme kouzlo výletu vnímat nejen kvůli cíli, který nám přinese, ale vychutnáváme i samotnou cestu. Právě ta je kolikrát mnohem zajímavější. Jenomže to dětem jen těžko vysvětlíme. Ty se těší na hrad, zámek nebo zoologickou zahradu a výhled do krajiny, zajímaví lidé, jež míjíme, či nevšední stavby je nechávají chladné. Je tedy na rodičích, aby děti nějakým způsobem zabavili a tu příšerně nudnou a dlouhou cestu jim zpříjemnili. Využili ten čas k poznávání dítek, ideálně i k jejich rozvoji.

Jak děti motivovat?

Už při přípravě výletu bychom neměli zapomínat zapojovat děti. Povídejme si s nimi o tom, kam jedeme, co a proč se tam chystáme dělat. Zkusme hledat ve všem nějaký smysl. Naučme se společně s nimi pojmenovávat naše očekávání i možné obavy. Nechme je vypracovat seznam potřebných věcí, namalovat mapku či obrázek míst, lidí nebo zvířat, které třeba budeme cestou potkávat. Během výletu mohou pak děti seznam postupně kontrolovat a odškrtávat „splněné“. Po návratu domů společně vytvoříme vzpomínkovou knihu doplněnou o fotografie a drobné předměty, ze které budeme mít jednou, až ptáčata opustí hnízdo, nakonec největší radost právě my.

Nejste kreativni? Nevadí!

Pro vytížené rodiče nebo pro takové, kteří nedovedou dětské aktivity sami vymyslet, existují v dnešní době pomůcky, nápadníky nebo jiné drobnosti, určené přesně pro výletové potřeby. Jedním z nich je Pecka, pro děcka všecka. Už samotný název by mohl naznačovat, že děti nadchne a zabaví. Jedná se o balíček, v němž jsou obsaženy pomůcky, objevitelský deník s více než dvaceti aktivitami, a motivační příběh o dvou dětech, prožívající různá dobrodružství. Pecka na Hrady a zámky a Pecka na Výlet v přírodě děti zabaví a zároveň je nenásilnou formou rozvíjí v dovednostech, kterými jsou například orientace v prostoru, poznávání sebe sama i světa okolo, mezilidské vztahy či kritické myšlení.

Rodičům mohou pomoci i osvědčené metody, které jistě všichni z nich zvládnou. Společně s dětmi lze zpívat, hrát slovní a paměťové hry a aktivně pozorovat okolí – hledat souvislosti, podobnosti i rozdíly. Porovnávat, jednoduše počítat, hledat v okolních stavbách a věcech předměty jiné. Mohou nám neživé věci připomínat věci živé? Mohou mít lidské vlastnosti, vyprávět nám a my se jich ptát? Existuje nespočet otázek či inspirací a stovky možností. Koneckonců, nejdůležitější je stejně to, že na výletě jsme společně. S dětmi. Vstřebáváme zážitky, smějeme se a zažíváme vzácné chvíle, kterých by nemělo být nikdy dost. Chvíle, ve kterých, když se budeme alespoň trošku snažit, možná zazní z úst dětí: „To UŽ jsme tady?“

www.scio.cz

Tagy: hry v přírodě | Pecka pro děcka všecka | venkovní aktivity s dětmi

Komentáře