Roční miminko přestává být miminko

Datum publikace: 01.06.2012

Kategorie: Roční miminko

Roční miminko přestává být miminko a stává se z něho batole. Batolecí věk trvá od 1 roku věku do tří let. Dítě se v něm učí chodit, dochází k velkému rozvoji sociálních, pohybových a motorických dovedností.

První kroky  
Je obecně známo, že roční dítě začíná chodit. To ovšem neznamená, že se dítě automaticky rozchodí v den svých prvních narozenin. Každé dítě je jiné, mnoho dětí dává ve dvanácti měsících přednost lezení (obyčejně dolezou k opoře, kde se postaví), a chodit začnou až na roce a čtvrt, anebo na roce a půl. Někteří diblíci naproti tomu začnou chodit dávno před svými prvními narozeninami. Pokud Vaše roční dítě ještě nechodí, není to důvodem ke znepokojení.  

Zoubky a výživa
Roční dítě už má v pusince několik zoubků. Sortiment potravin, které může konzumovat, se proto neustále rozšiřuje. Stále však platí nekořenit a nesolit. Jídelníček ročního dítěte by měl být pestrý a zahrnovat 5 až 7 menších porcí. Jeho důležitou součástí nadále zůstává mléko. K obědu je vhodné libové maso, brambory, rýže, těstoviny, zelenina. Z jogurtů vybírejte kvalitní bílé, výrobky s označením light nemají v jídelníčku ročního dítěte co pohledávat.      

Já sám
Roční dítě je samostatný tvor, který chce zvládnout co nejvíce věcí sám, a pokud se mu to nedaří, anebo mu to nedovolíte, cítí se frustrován. Nechte dítě, aby si zkusilo samo obout botičky, krmilo se z mističky, atd. Když uvidíte, že se mu to nedaří, nabídněte mu pomoc. Často dítě chvalte, jak je šikovné. Děti chválu potřebují, a to již od časného věku. Sebevědomí dítěte (a zároveň s tím jeho rozvoj) podpoříte tím, že mu budete dávat drobné jednoduché úkoly, které samo zvládne, například přinést míček, odnést mističku, najít plastové prasátko, atd.

Přečtěte si také

Tagy: roční miminko

Komentáře