Společné spaní s dětmi. Ano nebo ne?

Datum publikace: 29.07.2014

Kategorie: První rok miminka | Výchova | Vztahy | Rodiče a děti | Maminky a tatínkové

Společné spaní s dětmi je pro spoustu rodičů noční můrou. Když konečně utichne každodenní kolotoč, chtějí mít alespoň chvilku sami na sebe, a pokud jim zbude energie, tak i na svůj intimní život. Zároveň se potřebují vyspat, aby načerpali dostatek sil na druhý den. Jiní rodiče si naopak společné spaní s dětmi pochvalují, protože upevňuje jejich vzájemný vztah. Nehledě na to, že kojící maminky považují toto řešení za velice pohodlné, protože nemusí k miminku v noci vstávat. A co na to říkají odborníci?

Vliv na psychický vývoj
Psychologové souhlasí s tím, že sdílení společné postele rodičů a dětí od narození do předškolního věku skutečně upevňuje vztah mezi rodiči a dětmi a má příznivý vliv na vývoj dětské psychiky, neboť dětem dodává pocit bezpečí a jistoty. Američtí vědci dokonce nedávno zveřejnili několik studií, ze kterých vyplynulo, že děti, které spí s rodiči ve společné posteli, mívají vyšší sebevědomí a trpí méně často pocity úzkosti, než ostatní děti. Navíc v dospělosti se u nich objevují výrazně nižší sklony podlehnout závislostem na drogách, hazardu, alkoholu a dalších druhům závislostí.

Obava ze závislosti
Rodiče, kteří jsou sdílení lože s dětmi nakloněni spíše negativně, často argumentují tím, že spaní v jedné posteli sice může snižovat riziko sklonu k výše uvedeným závislostem, ovšem za cenu toho, že si pak dítě vytvoří jiný druh závislosti, a to přehnanou závislost na jejich osobě. Navíc si nedokážou představit, jak pak dítě, které je naučené spát s nimi, přesvědčí, aby začalo spát ve svém vlastním pokoji. Tato závislost však nebyla jednoznačně prokázána. To, že je dítě zvyklé v noci spát s rodiči, vůbec neznamená, že by bylo nesamotné, co se týče oblékání, schopnosti se najíst, atd. Samozřejmě, že společné spaní je vhodné do určitého věku. Nejde jen o to, že děti rostou a postel není nafukovací, ale přece jen čtrnáctiletý chlapec by asi neměl sdílet lože se svou matkou.

Do kdy je vhodné spát s dětmi v jedné posteli?

Odkdy má spát samo
Do kolika let je tedy spaní ve společné posteli vhodné? Jak dítě naučit, aby začalo spát ve svém vlastním pokojíčku? Z hlediska vývoje dětské psychiky je klíčové období předškolního věku. Z toho plyne, že sdílení lůžka je vhodné plus mínus do 6 let. V tomto věku většina dětí zahajuje školní docházku, takže při přechodu do samostatné postele můžete argumentovat tím, že dítě už je přeci velký školák, a že spaní s maminkou je pro miminka. Náš tip: Nechte dítě, ať si vybere do vlastní postele krásné povlečení, které se mu líbí. Aby přechod nebyl tak tvrdý, čtěte dítěti u něho v pokojíčku pohádku nebo u něho chvilku poseďte, a pak mu nechte pootevřené dveře a rozsvícené orientační světlo, dokud neusne.

Tagy: společné spaní s dětmi

Komentáře