Lehká mozková dysfunkce vyžaduje trpělivost

Datum publikace: 04.08.2010

Kategorie: Školáci

Tento článek je pokračováním předchozího s názvem „Co je to lehká mozková dysfunkce?“, který se zabýval její definicí, příčinami a některými symptomy. Mezi další symptomy patří specifické poruchy učení.       

Specifické poruchy učení

Problematickým symptomem LMD patří specifické poruchy učení. Pozor, dítě, které trpí specifickými poruchami učení, není hloupé! Má jen ve škole problém s některými předměty, např. s matematikou, anebo naopak s češtinou a dalšími jazyky. Kvůli specifické poruše učení ve škole může zaostávat i dítě nadprůměrným intelektem. Mezi nejznámější poruchy učení patří dyslexie (porucha v nácviku čtení, neschopnost rozlišovat a správně řadit písmenka, poskládat je v jeden celek a správně je vyslovovat), a dysgrafie (porucha psaní). K dalším poruchám patří dysortografie (porucha pravopisu) a dyskalkulie (porucha matematických dovedností). Oslabení některým mozkových funkcí může mít za následek i další poruchy, jako jsou například vývojové vady řeči, nebo poruchy motoriky. Jednotlivé diagnózy se nezřídka překrývají. Handicapované dítě může trpět několika specifickými poruchami najednou.  

 Možnosti léčby

Jak můžete svému dítěti pomoci? Pokud máte podezření, že touto poruchou trpí, svěřte se dětskému lékaři, který Vám jistě dá kontakt do psychologicko-pedagogické poradny, kde si o všem v klidu promluvíte s odborníky. Možnosti léčby existují. Vedle rodinné terapie a farmakoterapie (podávání léků na zlepšení koncentrace) lze k celkové harmonizaci mozkové aktivity a rychlejšímu vyzrání nervové soustavy využít metodu počítačové techniky Biofeedback, která je pro dítě dokonce zábavná. Během terapie totiž ovládá počítačovou hru, a to silou své myšlenky. Je odměňované pouze v momentě, kdy u něj nastane stav vnitřního klidu a soustředění. Jeho mozek se tímto učí efektivnějšímu způsobu práce, který si zapamatuje a následně používá. Než do poradny půjdete, vysvětlete dítěti, že tam jdete proto, abyste mu pomohli, aby mu to lépe šlo ve škole.

Buďte dítěti oporou

Nezapomínejte na to, že náročné školní prostředí může být pro děti silně traumatizující. Děti jsou kruté a odsoudí toho, kdo dosahuje v některých předmětech špatných výsledků. Učitelé zase nemají rádi děti, které neustále vyrušují. Jen si přiznejte, že i Vy sami byste občas rádi odvezli své dítě hodně daleko k babičce, neboť život s ním vyžaduje pevné nervy. Vaše dítě však nechce stále zlobit a jeho neúspěchy je mrzí, třebaže to nedá najevo. Vaše podpora je pro něho ještě důležitější, než pro dítě, které LMD netrpí. Potřebuje, abyste ho chválili, když se mu něco podaří a dali mu najevo, že ho máte rádi, i když se často rozzlobíte. Nezveličujte jeho neúspěchy, nebo z něho vyroste nešťastný zakomplexovaný jedinec. Pokud mu však pomůžete, může se plně rozvinout v oblastech, kde „mu naopak bylo přidáno“ a stát se v životě úspěšným ve svém oboru. Chce to však dostatek trpělivosti. Cesta k úspěchu je dlouhá, zejména když máte handicap.                  

Foto: Samphoto

Komentáře