Motivujte děti k učení cizích jazyků

Datum publikace: 02.08.2010

Kategorie: Školáci

Také Vás občas mrzí, že jste jako žáci a studenti nevěnovali (nebo nemohli věnovat) studiu cizích jazyků více času? Nechcete, aby Vaše děti tuto chybu opakovaly? Vhodně je motivujte!    

Nenechte děti opakovat vlastní chyby

Nedostatečná znalost cizích řečí je v mnoha oborech vnímána jako vážný handicap, který ztěžujte postavení na trhu práce. Existují samozřejmě druhy zaměstnání, kde se bez cizích jazyků klidně obejdete, život však není pouze o práci. Málokomu nevadí situace, kdy si není schopen v hotelu v cizí zemi říci o čistý ručník. Takže pokud nechcete, aby na tom Vaše děti byly podobně jako Vy, je nejvyšší čas, začít je motivovat. Že nevíte jak? Od toho jsme tu my, abychom Vám poradili.

Jak špatně motivovat

Ne, tohle není překlep. Začneme totiž tím, čeho byste se měli raději vyvarovat. Možná Vám připadá trefné, poukázat na svůj vlastní špatný příklad:„Podívej, jak jsem hloupá. Objednala jsem si jídlo, které nesním, ani kdyby mi za to platili. A to jenom protože neumím ani slovo francouzsky.“ Anebo ještě hůře: „Ten náš tatínek je ale hlupák. Kdyby se více učil, mohl by domů přinést více peněz a my jsme mohli letět k moři jako Tomáškovi.“ Tento příklad sice může zabrat, ale spíše ne. A hlavně podrývá základy Vaší rodičovské autority! Milí rodičové, a ne, aby Vás napadlo, nadávat dětem za to, že jim ve škole cizí řeči nejdou! Zbytečně by si tak k nim vytvořily odpor, který se velmi těžko odbourává.  

Jak správně motivovat

Mnohem lepší je, vydat se cestou pozitivní motivace. Vysvětlete dětem, že když se budou učit cizí řeči, mají v životě větší šanci na sebeuplatnění. Za vzor jim můžete dát některou z úspěšných osobností. Mnohem účinnější jsou však praktické ukázky. Naučte děti pár slovíček, a pak je nenápadně vmanévrujte do situace, kdy mohou tato cizí slůvka použít. (Například na dovolené na pláži, když si budou hrát se svými vrstevníky.) Anebo jim předveďte konkrétní situaci, kdy cizí řeč sami potřebujete. Například, abyste si objednali jahodovou zmrzlinu. Domů si pořiďte cizojazyčné pexeso, scrabble a další hry. Můžete hrát o zajímavé ceny. Dobrou motivací jsou (pouze některé) počítačové hry v angličtině. Šikovná jsou také DVD s pohádkami, omalovánkami a hrami, které děti naučí důležitá slovíčka. Teď už nezbývá, než zjistit, zda by některé z těchto fíglů nezabraly také na Vás. Přeci nechcete, aby Vás Vaši potomkové měli za hlupáky!   

Foto: Samphoto

Komentáře