První škola v přírodě

Datum publikace: 23.10.2010

Kategorie: Školáci

Zvažujete, zda své dítě pustíte na jeho první školu v přírodě? Pak je tento článek určen přímo pro Vás!

Nebojte se dítě pustit

Přestože jsou děti na škole v přírodě pod pedagogickým dozorem (často zde mají mnohem přísnější režim než doma), může jim zde hrozit nebezpečí psychické i fyzické újmy. Z toho má mnoho maminek obavu, a proto si přejí své dítě od pobytu na škole v přírodě osvobodit. Jejich obavy jsou však často přehnané. Pokud je k tomu však vedou vážné důvody, např. dítě trpí nějakou závažnou nemocí, je jejich přání zcela pochopitelné. Ovšem skutečnost, že dítě trpí např. pylovou alergií, astmatem, nebo cukrovkou, by neměla automaticky vést k rozhodnutí, že zůstane doma. Než takové rozhodnutí učiníte, poraďte se nejprve s lékařem. Pokude nebude proti tomuto výletu nic namítat, vystaví Vám zprávu pro zdravotníka který je přítomen po celou dobu školy v přírodě.  Zdravotník kontroluje zdravotní stav dítěte a pokud dítě musí užívat nějaké léky, má je u sebe a dohlíží na to, aby je dítě správně užívalo. Dítě, kterému nedovolíte, aby jelo se svými kamarády na školu v přírodě, bude smutné. Jak by také ne. Jeho třída si bude užívat zábavu a ono bude muset chodit do cizí třídy, což je pěkná otrava. A navíc se může nechtěně dostat do pozice outsidera. Opakované plánovaná neúčast na akcích, které utužují kolektiv, může vést k vyčlenění dítěte z třídního kolektivu.

Když nechce jet

Většina dětí se na školu v přírodě těší již několik měsíců dopředu. Existují však děti, kterým může dlouhý pobyt v neznámém prostředí způsobit psychické trauma. Když Vaše dítě účast na škole v přírodě odmítá, měli byste nejprve zjistit, proč je tomu tak. Můžete přijít na to, že je dítě ve škole šikanováno. Někdy může neochota zúčastnit se školy v přídodě vyplývat z povahy dítěte. Introvertní děti také nejsou z podobných akcí nijak nadšené. V obou výše uvedeným případech je skutečně lepší, dítě k odjezdu nenutit. Pokud dítě odmítá školu v přírodě z důvodu fixace na rodiče (nejčastěji na matku), mělo by to být pro Vás signálem, že nastal čas, začít dítě v tomto směru otužovat. Tip: Začněte tím, že dítě nejprve necháte mimo domov výrazně kratší dobu. Může například strávit víkend u příbuzných. Tepvé potom lze uvažovat o škole v přírodě.

Tipy na závěr

Zabalte dítěti dostatek rezervního oblečení. Naproti tomu dražší hračky by mělo raději nechat doma. Dítětí příliš často netelefonujte, ani to nepřehánějte s esemeskami. Účelem školy v přírodě je mimo jiné to, aby se dítě učilo samostatnosti. Pošlete dítěti raději klasický dopis doplněný obrázky. Uděláte mu velkou radost!    

Tagy: škola v přírodě

Komentáře