Šikana ve škole. Musíte jednat.

Datum publikace: 2.9.2010

Kategorie: Školáci

Vaše dítě se ve škole stalo obětí šikany. Je třeba okamžitě zakročit. Co ale máte udělat? S kým si máte promluvit? Poradíme Vám.  

Rodič oběti

Pokud se Vám dítě svěří (nebo se Vám jiným způsobem podaří zjistit), že ho někdo ve škole šikanuje, měli byste co nejrychleji jednat. V žádném případě se nesnažte zlehčovat situaci, anebo podezřívat dítě, že si vymýšlí. Intenzita útoků na dítě, které mívají zpočátku převážně slovní charakter, se může vystupňovat až do nebezpečné formy fyzického násilí. Šikana ve škole vážně ohrožuje zdravý vývoj dítěte a může se negativně odrazit na jeho školních výsledcích. Proto podrobně vyslechněte dítě, případně někoho z jeho kamarádů, s nimiž chodí do společné třídy. Poté neprodleně informujte vedení školy. Když se budete chystat do školy, může se stát, že Vám dítě najednou začne tvrdit, že si celou záležitost vymyslelo, protože se bude obávat reakce agresora. Vysvětlete mu, že pokud proti agresorovi (agresorům) něco společně nepodniknete, bude (budou) mu ještě více ubližovat. Pokud již k fyzickému násilí došlo, je na Vaší úvaze, zda necháte dítě několik dní doma, než se celá záležitost vyřeší.

 Přístup školy

Ne každá škola je ochotna tento druh problémů řešit. Pokud se vedení odmítne problémem zabývat, můžete podat stížnost na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, anebo u České školní inspekce. Další z možností je změnit školu. To však může být mnohdy komplikované. Jestliže bude vedení vstřícné, trvejte na schůzce s rodiči agresora, abyste se mohli dohodnout na společném postupu. Na škole lze požadovat náhradu škody vzniklé v důsledku šikany. Pokud dítě nemohlo docházet do školy, nese škola odpovědnost i škody vzniklé rodičům dítěte v důsledku např. uvolnění ze zaměstnání, zajištění hlídání dítěte, zajištění doprovodu do a ze školy atd.

Rodič agresora

Když si Vás pozvou do školy na kobereček, není to nikdy příjemné. Tím spíše, když je Vaše dítě obviněno z toho, že šikanuje ostatní. Než však své dítě potrestáte, zjistěte si předem maximum informací. Věci mohou být jinak, než se zdají. Pakliže vše nasvědčuje tomu, že je dítě skutečným viníkem, otevřeně si s ním promluvte. Zeptejte se, proč tímto způsobem jedná. Vysvětlete dítěti, že šikanování je trestným činem, a pokud bude v tomto jednání pokračovat, může mu být nařízena ústavní výchova, anebo nad ním může být stanovený dohled. Dítě nenechávejte sledovat násilí v televizi. Pro jistotu zkontrolujte typ her, které hraje na počítači. Pokud má dítě sourozence, prověřte, zda nešikanuje také je, anebo naopak není některým se svých sourozenců šikanováno.      

Komentáře