Spánkový režim u dětí školního věku

Datum publikace: 17.08.2010

Kategorie: Školáci

Kolik hodin denně by mělo dítě spát? Ve školním věku přibližně devět až deset hodin. Deset platí spíše pro malé školáky na prvním stupni, devět pro jejich starší spolužáky. Vedle dodržení počtu hodin spánku je důležitý pravidelný spánkový režim.     

Spánkový režim

Kvalitní spánek patří k základním fyziologickým potřebám, které je potřeba uspokojit, aby lidský organismus dobře fungoval. U dětí školního věku je mimořádně důležitý. Školáci potřebují minimálně devět hodin denně spát, aby si jejich tělo odpočinulo a mozek byl druhý den schopen přijímat nové poznatky. Když se dítě nevyspí, obvykle mívá problémy s koncentrací. Nevyspalé a unavené dítě například s námahou řeší slovní úlohy, protože se nemůže soustředit na jejich zadání. Také může mít problémy s pamětí. Kupříkladu slovíčka, která se předtím naučil, se mu špatně vybavují. Abyste případným prospěchovým problémům, které má na vině spánkový deficit, předešli, zaveďte svému dítěti pevný spánkový režim. To znamená, že minimálně pět dní v týdnu (máme na mysli pracovní dny, kdy chodí do školy) bude dítě chodit spát a vstávat ve stejnou hodinu tak, aby spalo potřebných devět nebo deset hodin. O víkendu mu můžete dovolit, jít spát později. Mimochodem víte, že takový spánkový režim je prospěšný také pro dospělé?              

Problémy se spánkem

Nejen dospělí, ale také děti mohou mít problémy se spánkem. Nároky, které se kladou na děti ve škole, bývají často velmi vysoké. Dítě často nemá čas jít ani ven. Pohyb na čerstvém vzduchu, případně jiná fyzická aktivita, je dobrou prevencí proti dětské nespavosti. Někdy může mít dítě problémy s usínáním, protože je ve stresu. Může mít obavu z velké písemky, nebo z nepříjemného zkoušení. Některé děti mohou být ve škole šikanovány. Někdy však mohou za problémy s usínáním stát strašidelné scény z nevhodných filmů. Tipy: Před spaním by mělo dítě vidět pohádku, zahrát si s Vámi společenskou hru, případně si chvilku číst v posteli. Pokud se bojí tmy, nechte mu v pokoji rozsvícenou malou lampičku. Před spaním se snažte s dítětem nerozebírat témata, která ho rozruší natolik, že jen tak neusne. Přeci nechcete, aby se druhý den ve škole špatně soustředilo.   

Komentáře