Záškoláctví a jak ho řešit

Datum publikace: 24.03.2011

Kategorie: Školáci

Zjistili jste, že Vaše dítě chodí za školu? Netrestejte ho, ale nejprve se snažte zjistit, proč to dělá.

Dítě netrestejte

Každého rodiče pochopitelně rozzlobí, když zjistí, že jeho potomek chodí za školu. Jenže když své dítě potrestáte, aby od tohoto jednání příště raději upustilo, problém nevyřešíte. Záškoláctví byste měli vnímat především jako varovný signál, že není něco v pořádku. Dítě se ocitlo v situaci, kdy řeší problém, se kterým si neví rady. Dítě může být dlouhodobě stresováno nejčastěji z toho důvodu, že nezvládá úkoly, které po něm učitelé požadují, učitel si na něho zasedl, anebo ho dokonce šikanuje. Stejně tak může být dítě outsiderem třídního kolektivu a být šikanováno svými spolužáky. A proto se raději škole vyhne.    

Jak zjistit pravdu

Pokud máte v rukou jasný důkaz, že se Vaše dítě škole záměrně vyhýbá, potlačte svůj hněv a nejprve zjistěte, co je příčinou jeho záškoláctví. Přímá otázka typu: „Proč chodíš za školu?“může u dítěte vyvolat buď zaryté mlčení, anebo popírání dané skutečnosti. Jestliže se chcete něco dozvědět, musíte postupovat diplomaticky. Udělejte si v klidu čaj a povídejte si s dítětem o jeho zálibách a o tom, co je zajímá. Poté nenápadně přejděte na jiné téma. Citlivě se snažte vyzvědět, co dítě trápí. Nezávisle na tom, zda se Vám svěří se svou „ilegální činností“, nebo ne, mu vysvětlete, že únik nikdy není řešením problému. Vy sami máte také někdy problémy v práci, ale nevyřešíte to tím, že práci opustíte, protože potřebujete peníze na chod domácnosti. Kdybyste Vy chodili „za práci“, neměli byste doma co jíst.    

Na příčině záleží

Jestliže je příčinou špatný prospěch, nabídněte dítěti pomoc. Vyhledejte jeho učitele a snažte se společně nalézt řešení. Pokud za záškoláctvím stojí šikana, bude nutná spolupráce s vedením školy. Od domluvy šikanujícímu, případně šikanujícím, obvykle nelze očekávat kýžený výsledek. Mnohdy to celou situaci ještě zhorší. Pokud zvolíte tuto cestu, pak je třeba boj se šikanou doplnit dalším opatřením. V krajním případě bude na místě uvažovat o změně školy. Problému šikany jsme věnovali samostatný článek.

Nepodporujte ani nedramatizujte

Nikdy dítě nepodporujte v maskování záškoláctví omluvenkami. Nejenže by se jednalo o trestný čin zanedbávání výchovné péče o dítě, ale také byste se podíleli na zkáze charakteru svého dítěte. Pokud se ale Vaše jinak vzorné dítě jednou zcela výjimečně vyhne třeba písemce z matiky, situaci nijak nedramatizujte. (Vzpomeňte si na svá školní léta.) Pouze zdůrazněte, že toto není řešení. To ostatně pozná dítě na vlastní kůži samo třeba při ústním zkoušení.           

Tagy: záškoláctví

Komentáře