12. týden těhotenství

Datum publikace: 23.04.2012

Kategorie: Těhotenství týden po týdnu

(3. lunární měsíc)

Milé maminky, první trimestr, který bývá poznamenán četnými těhotenskými neduhy (a hrozí v něm nejvyšší riziko samovolného potratu), už bude brzy za Vámi.

Nevolnosti postupně mizí
Ve 12. týdnu těhotenství by se těhotenské nevolnosti měly postupně vytrácet. Pomalu si začínáte na svůj stav zvykat a těšit se na své děťátko. Čeká Vás druhý trimestr, který zpravidla patří mezi nejpříjemnější období celého těhotenství. Počáteční nepříjemnosti mizí a Vaše bříško ještě není tak velké, aby Vás omezovalo.

Vyšetření ve 12. týdnu
Pokud jste ještě nenavštívila těhotenskou poradnu, máte nejvyšší čas. Ve 12. týdnu v poradně absolvujete odběr krve kvůli vyšetření krevního obrazu, krevní skupiny a Rh faktoru. Dále se vyšetřuje přítomnost protilátek proti viru HIV, a zda netrpíte pohlavní nemocí nebo žloutenkou.     

Riziko spontánního potratu se snižuje
S koncem 12. týdne těhotenství se snižuje riziko spontánního potratu. Nadále buďte na sebe opatrná, nepřeceňujte své síly a snažte se odpočívat. Neposilujte břišní svaly, spíše se soustřeďte na posílení svalů pánevního dna, a nezvedejte žádné těžké předměty. Pokud máte doma batole, které ještě samo nevyleze do autosedačky, zvedejte ho nohama, ne páteří.

Cviky na posílení pánevního dna
Od 12. týdne těhotenství už můžete začít posilovat svaly pánevního dna. Toto cvičení představuje účinnou prevenci inkontinece moči po porodu a také může přispět ke zvýšení Vašeho sexuálního prožitku.

Jak roste miminko
Miminko už měří kolem 7 cm a váží asi 20 g. (Tyto hodnoty slouží pouze pro Vaši orientaci, nenarozené dítě může měřit o centimetr více nebo méně, stejně jako se počítá s váhovou odchylkou.) Má už zárodky zubů a prsty na všech končetinách. Ty jsou prozatím srostlé blánou.   

Praktické tipy
Pořiďte si něco hezkého na sebe, nejlépe v optimistických barevných odstínech! Dobrá nálada maminky je velmi důležitá pro zdárný průběh těhotenství! Dokonce se říká, že veselá maminka porodí zdravé a veselé dítě.       

Přečtěte si také: 13. týden těhotenství, 14. týden těhotenství

Všechny články na téma těhotenství týden po týdnu

Jména pro miminka: Holčičí jméno ovlivňuje povahu své nositelky

Tagy: 12. týden těhotenství | těhotenství týden po týdnu

Článek je vydán v rámci seriálu: Těhotenství týden po týdnu

Komentáře