15. týden těhotenství

Datum publikace: 18.04.2012

Kategorie: Těhotenství týden po týdnu

(4. lunární měsíc)

Napětí ve Vašich prsou už trochu povolilo a začalo se v nich tvořit mlezivo. Mlezivo (též kolostrum) je bílá až žlutá tekutina, kterou bude sát miminko od narození, až do doby, než se Vám začne tvořit první mléko (což obvykle trvá 2-5 dní).

Přibývání na váze
V 15. týdnu těhotenství přibývá většina maminek váze přibližně půl kila za týden. Pokud nechcete mít po porodu problémy s návratem ke své původní postavě, nepřejídejte se a nezanedbávejte pohybové aktivity.

Prevence celulitidy
Jako součást péče o tělo doporučujeme zařadit také preventivní program proti celulitidě, jehož základními body jsou především masáže, plavání, nahrazení sladkostí ovocem, stejně jako nahrazení pečiva z bílé mouky celozrnným pečivem.        

Jak roste miminko
A jak se vyvíjí nenarozené děťátko? Měří kolem 11 cm a váží téměř 100g. Přestože má stále zavřené oči, už mu rostou řasy. Dokonce už slyší tlukot Vašeho srdce a Váš hlas. Pokud budete mít štěstí, během ultrazvukového vyšetření může lékař poznat, zda čekáte chlapečka, anebo holčičku.

Praktické tipy
I když se Vám podaří zjistit pohlaví miminka již v 15. týdnu těhotenství, s pořizováním výbavičky raději ještě chvilku počkejte. Věci, jejichž design a barva nutně nezáleží na pohlaví dítěte, jako je například autosedačka, si už můžete obstarat. Pokud v budoucnu plánujete další potomky, je lepší, volit spíše neutrální barvy, jako je žlutá, šedá, zelená či oranžová.          

Ochranu prádla zajistí vložky do podprsenek
Abyste ochránila své prádlo před skvrnami způsobené kapičkami mleziva, používejte jednorázové kulaté vložky do podprsenek. Koupíte je v hypermarketech nebo v sítích drogerií Schlecker, kde jsou o něco levnější.  

Přečtěte si také: 16. týden těhotenství, 17. týden těhotenství

Všechny články na téma těhotenství týden po týdnu

Jméno pro miminko: Jméno pro miminko ze světa slavných

Tagy: 15. týden těhotenství | těhotenství týden po týdnu

Článek je vydán v rámci seriálu: Těhotenství týden po týdnu

Komentáře