18. týden těhotenství

Datum publikace: 13.04.2012

Kategorie: Těhotenství týden po týdnu

(5. lunární měsíc)

Mezi další těhotenské neduhy (trpí jimi 8 z 10 budoucích maminek) patří otoky, které jsou způsoby zadržováním většího množství vody v těle.

Otoky v těhotenství
Otoky trápí v těhotenství většinu maminek. Při každé návštěvě těhotenské poradny se Vás budou ptát, zda na otoky trpíte. Nepodceňujte význam tohoto dotazu. Pokud se k nim navíc přidá vysoký tlak a bílkovina v moči, může Vám hrozit preeklampsie.

Preemklampsie a eklampsie
Preeklampsie je o onemocnění dělohy, které ohrožuje matku i plod. Nejzávažnější komplikací preeklampsie je eklampsie, což je stav, kdy dochází ke křečovitým stahům cév mozku. Riziko vzniku této nemoci je jedním z důvodů, proč se těhotným ženám preventivně měří tlak, vyšetřuje moč a hodnotí stav otoků. Běžné otoky (především na nohou) jsou sice nepříjemné, ale nepředstavují nic výjimečného. Příště Vám poradíme, jak obtíže způsobené otoky zmírnit.

Praktický tip
V těhotenství se žena i více potí. Je proto dobré nosit více tenčích vrstev oblečení ze savých přírodních materiálů, především z bavlny. Příjemně se budete cítit i v hedvábí.

Jak roste miminko
Růst hlavičky miminka se zpomaluje, o to rychleji však roste tělíčko. Dolní končetiny jsou delší než horní. Přes vrásčitou pokožku prosvítají kosti. Miminko už má páteř. Může měřit až 20 cm a vážit 200g.   

Nezapomínejte relaxovat
Přestože se nyní možná cítíte plna energie, nepodceňujte význam relaxace. I když máte náročné zaměstnání, nebo pečujete o staršího sourozence Vašeho miminka (případně obojí), měla byste dostatečně odpočívat. Noční spánek nestačí, a proto doporučujeme zařadit do denního programu alespoň dvacetiminutovou demoverzi siesty. Dejte si nohy nahoru a v klidu si vypijte lahodný šálek čaje (bez kofeinu).    

Pro Vaše sebevědomí
Pro těhotenství jsou typické změny nálad. Mnoho žen pociťuje nespokojenost se svým vzhledem, vadí jim přibývání na váze a připadají si méně atraktivní. Tyto pocity mohou vyústit až v depresi. Abyste jim předešla, je důležité, cítit se dobře. Nechte se občas hýčkat v kosmetickém salónu, anebo si pořiďte něco pěkného na sebe.

Přečtěte si také: 19. týden těhotenství, 20. týden těhotenství

Všechny články na téma těhotenství týden po týdnu

Jméno pro miminko: Jméno pro kluka z německého kalendáře

Foto: www.askamum.co.uk

Tagy: 18. týden těhotenství | těhotenství týden po týdnu

Článek je vydán v rámci seriálu: Těhotenství týden po týdnu

Komentáře