6. týden těhotenství

Datum publikace: 02.05.2012

Kategorie: Těhotenství týden po týdnu

(2. lunární měsíc)

Kromě Vašich nálad se postupně začne měnit také vzhled Vašeho těla. V 6. týdnu těhotenství ještě nemáte bříško.

Změny v těhotenství
Období těhotenství přináší mnoho změn. Nemění se pouze Vaše psychika, ale také vzhled Vašeho těla. Vaše prsa se postupně začínají připravovat na budoucí kojení. Jsou citlivější, mohou být i trošku větší. Dominantní prs (zpravidla ten, ve kterém bývá při kojení více mléka) bývá zřetelně větší, než druhý. Prsní bradavky ztmavnou.

Nevolnosti a přibírání na váze
V 6. týdnu těhotenství ještě na váze příliš nepřibýváte. Spousta maminek v prvním trimestru dokonce zhubne, a to především v důsledku častých ranních nevolností, které mohou přetrvávat i po větší část dne. Těhotenská nevolnost Vás může potkat prakticky v libovolnou denní dobu.

Jak roste miminko
V 6. týdnu těhotenství maminky příliš nepřibírají, jejich miminka však rychle rostou. Jestliže minulý týden měřilo Vaše miminko kolem 2 mm, v tomto týdnu se jeho délka zčtyřnásobí. Na jeho tělíčku, které připomíná pulce, jsou již patrny zárodky budoucích končetin.

Výživa v těhotenství
Pokud jste tak doposud neučinila, začněte bedlivě hlídat, co jíte. Během těhotenství byste měla konzumovat stravu bohatou na vlákninu, vitamíny a minerální látky. Sklon k zácpě (opět ho mají na svědomí hormony) není v tomto období ničím výjimečným. Těhotné ženy však nesmějí užívat žádná drastická projímadla. Doporučujeme pít dostatek tekutin a jíst kysané mléčné výrobky. A nezapomínejte na pohyb!      

Praktické tipy
V 6. týdnu těhotenství jsou výsledky těhotenského testu spolehlivé. O svém těhotenství však zatím neříkejte svému okolí, neboť do 12. týdne těhotenství trvá riziko spontánního potratu.

Krvácení v prvním trimestru
V prvním trimestru těhotenství se může objevit také krvácení. Přestože se zpravidla nejedná o závažné zdravotní komplikace, pokud v těhotenství krvácíte, neprodleně navštivte lékaře. Krvácení mohou mít na svědomí hormonální změny, ale také polypy nebo hematom v děloze. Na komplikace však nemyslete, s největší pravděpodoností Vás nepotkají.    

Přečtěte si také: 7. týden těhotenství, 8. týden těhotenství

Všechny články na téma těhotenství týden po týdnu.

Tagy: 6. týden těhotenství | těhotenství týden po týdnu

Článek je vydán v rámci seriálu: Těhotenství týden po týdnu

Komentáře