9. týden těhotenství

Datum publikace: 28.04.2012

Kategorie: Těhotenství týden po týdnu

(3. lunární měsíc)

Připravte se na to, že postupně začnete přibývat na váze, a že se začne měnit tvar Vaší postavy. Možná už nyní máte problém s dopnutím své oblíbené sukně nebo kalhot.

Těhotenské oblečení
V 9. týdnu těhotenství začíná 3. lunární měsíc. Děloha se stále zvětšuje. Přichází čas, pomalu se poohlédnout po těhotenském oblečení. Pokud jste velmi štíhlá a přibíráte jen na bříšku, nemusíte nakupovat výhradně v buticích s těhotenskou módou. Pohodlně se budete cítit v legínách v kombinaci s tunikou, anebo v šatovce. V letních měsících nejvíce oceníte komfort letních šatů, které jsou volnější přes bříško.

Váhový příbytek v 1. trimestru
Optimální váhový příbytek v těhotenství se činí kolem 12 kilogramů. V prvním trimestru maminky přibývají v průměru 2 kilogramy. Zvětšuje se jim objem krve a děloha. Na konci těhotenství bude děloha vážit kolek 1 kg.

Stravovací režim v těhotenství
Dbejte na vyváženou stravu, ať Vašemu miminku nic nechybí, ale snažte se nepřejídat. Heslo zní: Jezte pro dva, nikoli za dva! V 9. týdnu těhotenství ještě můžete trpět žaludečními nevolnostmi. Abyste jim zamezila, jezte častěji malé porce. Vyhněte se nadýmavým potravinám a kořeněným jídlům. Konzumujte stravu bohatou na vlákninu.

Pijte hlavně přes den
Možná Vás začíná obtěžovat, že často potřebujete na toaletu. Pokud chcete své vycházky omezit alespoň v noci, nepijte hodně před spaním. Deficit tekutin je však nutné ráno doplnit. 

Jak roste miminko
Miminko ve Vašem bříšku se stále pohybuje, a tak tomu bude až do porodu. Těšíte se, až budete jeho pohyby cítit? Tak to si ještě chvilku počkáte. Prvorodičky cítí první pohyby kolem 20. týdne těhotenství, druhorodičky a vícerodičky o dva týdny dříve. Miminko v 9. týdnu těhotenství měří kolem 3 cm. Nejvíce roste jeho hlava.      

Praktické tipy
Pokud chodíte pravidelně do posilovny, neprovádějte klasické cviky na posílení břišního svalstva, zejména ne v prvním trimestru! O tom, jak je nahradit, se poraďte s trenérem. 

Přečtěte si také: 10. týden těhotenství, 11. týden těhotenství

Všechny články na téma těhotenství týden po týdnu.

Tagy: 9. týden těhotenství | těhotenství týden po týdnu

Článek je vydán v rámci seriálu: Těhotenství týden po týdnu

Komentáře