Dieta v těhotenství může miminku ublížit

Datum publikace: 21.04.2011

Kategorie: Těhotenství

Jste těhotná a pohled na váhu Vás děsí? Dejte si pozor na diety. Hladovění představuje pro těhotenství vážnou hrozbu.       

Optimální váhový přírůstek

Mnoho budoucích maminek se stydí za své bujnější tvary, které v období těhotenství postupně získávají. Některé mají natolik velkou obavu z toho, že se přestanou svému partnerovi i okolí líbit, že se snaží držet v průběhu těhotenství přísnou dietu. Ta však může vážně ohrozit zdraví ženy a vývoj plodu. V krajním případě dokonce může způsobit potrat. Opačným extrémem přísného hlídání váhy je přejídání. Ani to není žádoucí. Jaký je tedy optimální váhový přírůstek? Podle lékařů se pohybuje kolem 10 až 13 kilogramů. Tato hodnota má pouze informační charakter, neboť každá maminka je jiná. Velmi štíhlé ženy často přiberou více než ženy s normální váhou.

Za své tvary se nestyďte

Milé maminky, za své ženské tvary se rozhodně nestyďte. Každý rozumný člověk ví, že váhový přírůstek k jinému stavu patří. Pro mnoho mužů jsou navíc těhulky neobyčejně přitažlivé. Další útěchou Vám přitom může být skutečnost, že v případě normálního váhového přírůstku není tuková složka tolik markantní. Za velkou část váhového přírůstku může voda. Zvětšující se děloha s miminkem také něco váží. Tukové zásoby po porodu vykojíte, anebo vyběháte.     

Zapomeňte na výčitky

Mnoho maminek si dává předsevzetí, že v průběhu těhotenství budou zdravě jíst a hýbat se, aby nepřibraly více, než je nutné. Ke snídani si dají jogurt s celozrnným plátkem chleba, k obědu zeleninový salát, jenže odpoledne je přepadnou těhotenské chutě a svůj zdravý jídelníček zazdí vuřty s cibulí nebo kusem dortu. Pokud je to také Váš případ, nemějte žádné výčitky, miminko asi potřebuje nějakou látku, která je v těchto lahůdkách obsažena. Před jídlem se snažte vypít sklenici vody, abyste nezdravého jídla nespořádaly tolik. Náš tip: Připravujte si k jídlu pestré zeleninové saláty (například se sýrem, oříšky, nebo jahodami) které uspokojí Vaše chutě.

Těhotenský režim

V těhotenství dbejte především na dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Ten můžete pojistit doplňky stravy, které jsou určené speciálně pro těhotné. Na diety rozhodně zapomeňte, mějte však svůj stravovací režim pod kontrolou. Omezte sladkosti a potraviny, které obsahují nadměrné množství tuků. Vaše strava by měla obsahovat 40% obilovin, 30% bílkovin a 30% ovoce a zeleniny. A nezapomeňte přidat aktivní pohyb. Mějte na paměti, že vše neděláte jen pro sebe, ale především pro své miminko.         

Přečtěte si také

Tagy: dieta v těhotenství

Komentáře