Druhý trimestr těhotenství

Datum publikace: 30.03.2012

Kategorie: Těhotenství

Druhý trimestr je považován za nejkrásnější část těhotenství. Hladina hormonů se stabilizuje, ranní nevolnosti a počáteční únava pomalu vymizí a nastávající maminka je plná energie.   

Jak miminko roste 
Druhý trimestr těhotenství trvá přibližně od 14. týdne do 27. týdne těhotenství. Miminko za tuto dobu vyroste z 9 cm, které má ve 14. týdnu, přibližně na 35 cm, které má na konci druhého trimestru. Jeho váha se z 50 gramů zvýší na 800 gramů.

Jak se daří mamince
Většina maminek se shoduje na tom, že právě druhý trimestr je tou nejkrásnější částí celého těhotenství. Počáteční nevolnosti zcela vymizí a bříško zatím není tak velké, aby maminku omezovalo v pohybových aktivitách. Druhý trimestr je ideální pro dovolenou, neboť právě v tomto období je těhotenství nejstabilnější. Ve druhém trimestru je také nejvyšší váhový příbytek, který se pohybuje kolem 7 až 10 kilogramů. U maminek se ve druhém trimestru objevuje tzv. hnízdící instinkt, mají potřebu zvelebovat domov, nakupují textilní doplňky, bytovou dekoraci a často se pustí i do malování.  

Praktické rady
Svůj začátek druhého trimestru byste měla začít tím, že se na konci 14. týdne zaregistrujete v porodnici, kde chcete rodit. Abyste se ve druhém trimestru cítila fit a nepřibírala více, než je k donošení zdravého miminka nutné, zařaďte do svého programu pohybové aktivity adekvátní Vašemu stavu. Ideální jsou svižné procházky, plavání, anebo jóga. Ve druhém trimestru dbejte na dostatečný přísun vápníku, neboť miminko si buduje kostru. Je také nejvyšší čas, zajít na stomatologické vyšetření. Pokud má nenarozené miminko sourozence, pomalu ho začněte na příchod miminka připravovat.   

Přečtěte si také

Tagy: druhý trimestr těhotenství

Komentáře