Jak napomoci početí: metoda IVF (in vitro fertilizace)

Datum publikace: 21.10.2011

Kategorie: Těhotenství | Otěhotnění

Metoda IVF (in vitro fertilizace) představuje jeden ze způsobů, jak napomoci úspěšnému početí děťátka. V případě IVF probíhá oplodnění vajíček mimo tělo matky. Vajíčka jsou přenesena zpět do dělohy.        

Jak metoda
Nejprve se provádí stimulace vaječníků hormony, aby se zvýšila a podpořila jejich činnost. Jakmile se blíží ovulace (plodné dny), zralá vajíčka jsou odebrána (vpichem jehly do stěny poševní pomocí ultrazvukového nebo laparoskopického navádění). Vajíčka vloží do roztoku, který obsahuje spermie otce, tedy mimo tělo matky. Poté jsou vajíčka vrácena zpět do dělohy matky. Zákrok se provádí ambulantně v lokální anestezii a trvá několik minut. Tentýž den jde žena domů. 

Možná rizika
Mezi rizika IVF patří možný výskyt krvácení ze stěny vaječníku, mimoděložní těhotenství, anebo zánět. Tyto komplikace se však vyskytují u méně než 1% případů. Mnohem častější „komplikací“ bývá vícečetné těhotenství, neboť ženě se vždy odebírá a oplodňuje více než jedno vajíčko. 

Pro koho je metoda IVF vhodná
Metoda IVF je vhodná pro ženy, které mají neprůchodné vejcovody, dále pokud má žena závažné imunologické problémy, anebo trpí závažnou formou endometriózy. (Endometrióza je gynekologické onemocnění, kdy se částečky děložní sliznice endometria dostávají mimo děložní dutinu. Okolo ložisek se pak vytvářejí jizvy a cysty, které mohou vést ke srůstům, což až v 50% případů vede k neplodnosti ženy.)

Přečtěte si také

Tagy: jak napomoci početí: metoda ivf (in vitro fertilizace)

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak otěhotnět

Komentáře