První trimestr těhotenství

Datum publikace: 29.03.2012

Kategorie: Těhotenství

První trimestr těhotenství je období, kdy v těle ženy dochází k četným hormonálním změnám, které se projevují žaludečními nevolnostmi, změnami nálad, zvýšenou citlivostí na pachy, dále napětím v prsou, někdy i v podbřišku a pocity, že člověk není ve své kůži. Nejedná se však o jinou kůži, ale o jiný stav.

Počátky těhotenství
Úplné počátky těhotenství u mnoha žen připomínají premenstruační syndrom, takže se zpočátku domnívají, že těhotné nejsou. Když se očekávaná menstruace opozdí více než o dva týdny, pojmete podezření, že buď trpíte nějakým zdravotním problémem, anebo jste v jiném stavu. První, alespoň částečnou jistotu, získáte, když si provedete těhotenský test a v testovací zóně se Vám zobrazí dvě čárky, což značí pozitivní výsledek. Těhotenský test má však smysl provádět nejdříve v 5. nebo 6. týdnu těhotenství. Pokud je výsledek pozitivní a netrápí Vás žádné větší obtíže, objednejte se na gynekologické vyšetření až mezi 8. a 10. týdnem těhotenství.

Čeho se vyvarovat
V prvním trimestru, který trvá do 14. týdne těhotenství, je plod ohrožen vnějšími vlivy více než v ostatních trimestrech. Vyvarujte se proto posilování břišních svalů, nadměrné zátěže, a samozřejmě také pití nápojů s obsahem kofeinu a alkoholu. Dále se vyvarujte zakouřených prostor a míst, kde je zvýšená koncentrace lidí, a to z důvodu rizika nákazy infekční chorobou. Pokud jste v prvním trimestru v těhotenství nemocná, upozorněte na to lékaře, než Vám předepíše léky, především antibiotika. Při bolestech hlavy se snažte neužívat žádná analgetika, a pokud není zbytí, pečlivě předem čtěte příbalové letáky. 

Zvolněte své tempo
Do 12. týdne těhotenství je nejvyšší riziko spontánního potratu. Snažte se proto zvolnit své tempo, dopřejte svému tělu dostatek odpočinku a dbejte na zdravou a vyváženou stravu. Pokud své těhotenství plánujete, a Vaše strava není zrovna dvakrát pestrá, měla byste své stravovací návyky změnit, anebo alespoň začít užívat vitamíny pro těhotné. Co se týče vitamínů a doplňků stravy, v prvním trimestru potřebuje plod především kyselinu listovou. Během prvního trimestru se z vajíčka stane plod, který ve 14. týdnu měří kolem 9 cm a váží přibližně 50 gramů.

Přečtěte si také

Tagy: první trimestr

Komentáře