Těhotenství

Proč je důležitá látka DHA během těhotenství a kojení

Každá maminka, která toužebně očekává svoji ratolest, si přeje, aby její dítko prospívalo. Proto se zajímá, jak se má během těhotenství a v období správně stravovat, jaká by měla být její fyzická aktivita a pohyb. Některé maminky dbají o správné dodržování stravovacího a fyzického režimu o to úzkostlivěji. Ale to je v pořádku.

pokračovat na článek

Funkční menstruační cyklus je základem možnosti otěhotnět…

Menstruačni cyklus zdrave ženy trva průměrně 28 dni s možnou odchylkou pěti dni. Jedna se o sled pravidelně se opakujicich změn ženskeho organismu, ktery řidi vazby mezi vaječniky, podvěskem mozkovym a mozkem. Tyto změny se projevuji menstruačním krvácením (důsledek odloučeni sliznice dutiny děložni na konci cyklu) a schopností ženy otěhotnět diky ovulaci (uvolněni vajička v polovině cyklu).

pokračovat na článek

Těhotenská průkazka je důležitý doklad

Těhotenská průkazka je důležitý osobní doklad každé budoucí maminky. Průběžně se do něho zaznamenávají údaje o zdravotním stavu, které souvisejí s těhotenstvím. Tyto údaje se průběžně aktualizují.  

pokračovat na článek

Strie nemusí být strašákem v těhotenství

Během těhotenství se tvoří v kůži nepříjemné jizvičky neboli strie. Jsou výsledkem hormonálních změn a váhového přírůstku v těhotenství.

pokračovat na článek

Navštivte banku pupečníkové krve

Kmenové buňky z pupečníkové krve mohou zachránit život dítěte nebo dospělého člověka. Každý rodič má možnost rozhodnout se, jak s ní naloží. Základní jsou dvě možnosti, a to uchování pro vlastní potřebu dítěte nebo pro sourozence, nebo darování do dárcovské banky, odkud pupečníková krev poputuje zachránit život nemocnému člověku kdekoliv ve světě.

pokračovat na článek

Bolest hlavy v těhotenství

Bolest hlavy v těhotenství trápí mnoho maminek. Co je její hlavní příčinou? Lze jí nějak předejít?   

pokračovat na článek

Zůstaňte šmrncovní maminkou

Ženské tělo se po porodu neustále mění, tyto změny přispívají k dobrému průběhu těhotenství, růstu a vývoji plodu později také přípravě na kojení. Vlivem ženských pohlavních hormonů se prsy během těhotenství nalévají a mnohokrát se během celého procesu kojení změní.

pokračovat na článek

Praktické tipy pro péči o miminko i maminku

Pořizujete výbavičku pro miminko, anebo už si užíváte první chvilky se svým růžovoučkým novorozencem? Máme pro Vás několik praktických tipů, které oceníte při péči o miminko i o sebe.

pokračovat na článek

Dýchací obtíže v těhotenství dokážou potrápit

Těhotenství doprovází celá řada nejrůznějších neduhů. Nevolnosti, přibývání na váze, otoky, atd. Dýchací obtíže jsou jedním z nich. Kdy si máte poradit svépomocí a kdy naopak navštívit lékaře? Dočtete se níže. 

pokračovat na článek

Bakteriální infekce v těhotenství může být příčinou předčasného porodu

Bakteriální infekce v těhotenství je jednou z nejčastějších příčin předčasného porodu. Přitom se jí lze celkem snadno zbavit. Důležité je však zahájení její včasné léčby. 

pokračovat na článek

Vyšetření v těhotenství pro zdraví matky a plodu

Během těhotenství absolvuje každá budoucí maminka v rámci těhotenské poradny celou řadu vyšetření. Cílem vyšetření v těhotenství je zdraví matky a plodu, případně včasné odhalení vrozených vývojových vad a přerušení těhotenství.  

pokračovat na článek

Antibiotika v těhotenství a při kojení

Čekáte miminko, nebo ho kojíte, a onemocněla jste chorobou, která se léčí podáváním antibiotik? Bojíte se, aby antibiotika neublížila miminku? Antibiotika v těhotenství a při kojení lze užívat. Ovšem pouze některé druhy.  

pokračovat na článek

Oblékání v těhotenství: Praktické doplňky

Součástí těhotenské módy jsou samozřejmě také doplňky. V tomto dílu našeho seriálu jsme se zaměřili právě na doplňky, které jsou nejen slušivé, ale také velmi praktické. 

pokračovat na článek

Péče o nehty v těhotenství

Během těhotenství dochází v těle matky k mnoha hormonálním změnám. Jejich následkem mívá většina maminek krásné vlasy, ale oslabené nehty. Péče o nehty v těhotenství pomůže jejich stav částečně zlepšit.  

pokračovat na článek

Negativní Rh faktor může být v těhotenství komplikace

Jednou z komplikací v těhotenství může být také negativní Rh faktor. Pokud mají Rh negativní oba rodiče, nepředstavuje negativita žádný problém. Ten nastává v případě rozdílných Rh faktorů obou rodičů: když má matka Rh negativní a otec Rh pozitivní.

pokračovat na článek

Draslík v těhotenství

Draslík má pro organismus zásadní význam. Zajišťuje správnou funkci kardiovaskulárního systému, svalů a udržuje rovnovážný stav tekutin v těle. Jeho nedostatek se projevuje únavou, celkovou slabostí, poruchami spánku a srdečního rytmu, jedním z následků může být i zácpa.  V těhotenství potřeba draslíku stoupá. 

pokračovat na článek

Oblékání v těhotenství: Nezapomeňte na obuv

Nedílnou součástí slušivého, a zároveň pohodlného těhotenského outfitu je obuv. Ta by měla mít pevnou podrážku a podpatek do 6 cm.

pokračovat na článek

Migréna v těhotenství dokáže potrápit

Pokud trpíte na migrény, pravděpodobně se Vám nevyhnou ani v období těhotenství, kdy si nemůžete vzít prášek proti nevolnosti. Jak zvládnout migrénu bez léků? A lze jí alespoň částečně předejít?

pokračovat na článek

1. týden těhotenství

(1. lunární měsíc)

Milé nastávající maminky! Dovolte, abychom Vás přivítali u prvního dílu našeho těhotenského seriálu s příznačným názvem 1. týden těhotenství.

pokračovat na článek

Oblékání v těhotenství: Plavky

Abyste se cítila sebevědomě na plovárně a na pláži také v období těhotenství, potřebujete plavky rafinovaného střihu.  Na výběr máte z několika modelů. 

pokračovat na článek