Těhotenská cukrovka versus těhotné diabetičky

Datum publikace: 28.04.2011

Kategorie: Těhotenství

Trpíte těhotenskou cukrovkou? Anebo jste těhotná diabetička? Pak je třeba dodržovat speciální režim, a to nejen stravovací.   

Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka postihuje každou pátou maminku. Pokud se u Vás objeví, je třeba pečlivě dodržovat režim stanovený Vaším lékařem. Cukrovka se může objevit v libovolném stádiu těhotenství. Nejčastěji k tomu však dochází po 24. týdnu, kdy se z tohoto důvodu v rámci těhotenské poradny provádí test známý jako OGIT. Mamince je nejprve odebrána krev, pak je jí podána glukóza rozpuštěná ve sklenici vody, a přibližně po 2 hodinách následuje kontrolní odběr krve. Ve většině případů ke kontrole těhotenské cukrovky postačí dieta.

Přísná dieta a režim

Ptáte se, co taková dieta obnáší? V prvé řadě je třeba snížit obsah cukrů a tuků v potravě. Základem stravovacího režimu těhotné ženy trpící cukrovkou jsou karbohydráty, které se pomalu odbourávají, neboť stabilizují hladiny krevního cukru. To znamená, že byste měla jíst celozrnné pečivo, cereálie, luštěniny, zeleninu (především brambory), kuskus a těstoviny. Z ovoce, jehož denní konzumace by neměla překročit 2 kusy denně, je dobré vybírat druhy s nižším obsahem cukru. Jablka mají například nižší obsah sacharózy než hrušky. Dále je důležité, rozložit si jídlo do 6-8 menších porcí. Protože cukrovka zvyšuje riziko vyššího krevního tlaku, musíte rovněž věnovat pozornost příjmu soli. Ke snižování hladiny krevního cukru rovněž přispívá fyzická aktivita. V období těhotenství je ideální chůze nebo plavání. S fyzickou námahou to však v žádném případě nepřehánějte. Mohlo by totiž dojít k prudkému snížení hladiny cukru a následně k hypoglykemii. Pokud dojde k hypoglykemickému šoku, podává se kostka cukru.           

Těhotné diabetičky

Jinak je tomu v případě maminek, které trpí cukrovkou ještě předtím, než otěhotněly. Těhotné diabetičky musí dodržovat přísný režim, který se týká nejen stravování, ale rovněž spočívá v podávání vyššího počtu dávek inzulínu. Je tomu tak proto, že se v těhotenství potřeba inzulínu zdvojnásobuje. Tento režim by měl být zahájen ještě před otěhotněním. Těhotné diabetičky jsou od počátku těhotenství důkladně sledovány a zpravidla absolvují více kontrolních vyšetření než ostatní maminky. Ranní nevolnosti, které jsou běžným příznakem těhotenství, mohou v případě těhotné diabetičky vést k hypoglykemii. Všechny diabetičky jsou ve 35. nebo v 36. týdnu těhotenství hospitalizovány z důvodu optimální kompenzace glykemie, monitorování plodu a zachycení možných změn v závěru těhotenství. Po porodu se novorozenec nepřikládá k maminčinu prsu, ale předává se do péče lékařů. Podle stavu se předá po vyšetření mamince, anebo je umístěn na JIP.

Přečtěte si také

Tagy: cukrovka v těhotenství

Komentáře