Třetí trimestr těhotenství

Datum publikace: 03.04.2012

Kategorie: Těhotenství

Třetí trimestr těhotenství je pro budoucí maminku velmi náročný. Kromě snížené pohyblivosti patří mezi nejčastější problémy bolesti zad, únava a otoky končetin. Na druhou stranu se nezadržitelně blížíte do cílové rovinky a brzy spatříte své vytoužené miminko.   

Jak roste miminko 
Třetí trimestr těhotenství trvá od 28. týdne těhotenství až do porodu miminka. Průměrná délka těhotenství je 40 týdnů, většina miminek se narodí v intervalu od 38. týdne do 42. týdne. Od ukončeného 37. týdne těhotenství se miminko považuje za donošené. Ve třetím trimestru miminko přibere nejvíce. Z průměrných 800 gramů, které mělo miminko na začátku třetího trimestru, se hmotnost miminka zvýší v průměru na 3,5 kg.     

Jak se daří mamince 
Maminka ve třetím trimestru už tolik nepřibírá na váze jako ve druhém, velké bříško ji však omezuje v pohybové aktivitě a maminka si připadá jako nemotorná velryba. Navíc miminko tlačí na bránici, což je příčinou ztíženého dýchání. Mnoho maminek trápí také otoky končetin, bolesti zad a únava, která je způsobná zhoršenou kvalitou spánku. Ke konci těhotenství je často těžké najít pohodlnou polohu ke spánku a navíc potřeba chodit často močit. K tomu se navíc přidávají obavy z blížícího se porodu.   

Praktické rady 
V posledním trimestru se obtížné sportovat. Snažte se udržovat v kondici pravidelnými procházkami a plaváním. Zaměřte se na nácvik dýchacích technik, které budete při porodu potřebovat. Je nejvyšší čas, začít připravovat výbavičku pro miminko. Dopřejte si těhotenskou masáž, která Vám uleví od bolesti páteře. 

Přečtěte si také

Tagy: třetí trimestr těhotenství

Komentáře