Hrady a zámky po stopách pohádek

Kam na výlet s dětmi?

Datum publikace: 29.06.2015

Kategorie: Rodiče a děti | Tip na výlet

Víkend, prázdniny, státní svátky, to vše jsou chvíle, kdy jsou děti doma a je potřeba je nějak zabavit. A čím jim udělat největší radost? Výletem! Děti neprosedí celý víkend doma u počítače, poznají nová místa a mohou se i něco dozvědět.

Návštěvnost českých památek dosáhla v roce 2014 rekordu. Na hrady a zámky vyrazilo 4,8 milionu lidí. Lákadlem letošního roku bude například znovuotevření Hospitálu Kuks, obnovená část zámku ve Veltrusech nebo slavnostní otevření jízdárny na zámku Valtice na jižní Moravě. Nadšenci mohou mít díky věrnostnímu pasu každou šestou návštěvu zdarma.

Hrady a zámky po stopách pohádek

Pyšná princezna
Zámek Hluboká nacházející se v jižních Čechách stál u zrodu pohádky Pyšná princezna, princezna Krasomila zde pobývala. Princi Miroslavovi naopak patřil zámek Telč. Malou zajímavostí je to že, když Krasomila házela princi Miroslavovi míč přes bránu, házela ho v Hluboké nad Vltavou, ale v dalším záběru dopadl na hráz třeboňského rybníka Svět. Hluboká, Telč i Třeboň jsou opět základny týmu mohykan.eu

Zámek Hluboká

Tři oříšky pro popelku
V nejoblíbenější české pohádce si Popelka v podání Libušky Šafránkové nebydlela vůbec špatně. Selský statek její macechy totiž představoval hrad Švihov. Na tomto gotickém vodním hradu, který patří k nejmladším v Čechách, vznikala také pohádka Tři životy a film Šašek a královna. Za princem to měla ovšem Popelka pěkně daleko. Když jela na Juráškovi na ples za princem, musela by ujet 300 km. Střevíček ztratila Libuška Šafránková na zámku Moritzburg, který leží v Německu nedaleko Drážďan.

Hrad Švihov

Země diamantových skal
Adršpašsko-teplické skály jsou lokalitou, kterou filmaři milují. V tomto skalním městě se natáčely pohádky Princ a Večernice a Třetí princ. V pohádce Třetí princ sídlili princové na Křivoklátsku. Adršpach představuje Zemi diamantových skal a i dnes třicet let od natáčení lze ve skalách najít zapomenuté barevné „drahé“ kameny.

Šumavské trojhradí
Jedná se o volné sdružení tří šumavských hradů – Velhartic, Rabí a Kašperku. Lokalizovány jsou v blízkém okolí města Sušice. Cílem této spolupráce je pomoci návštěvníkům Šumavy objevit a využít možnosti těchto památek.

Hrad Rabí
Kromě klasické prohlídkové trasy můžete využít i doprovodným program. Hrad Rabí nabízí v období letních měsíců zábavu, během které si můžete vyzkoušet střelbu z kuše, v nabídce jsou i praky a luky. Na úspěšné střelce čeká odměna. Na každém objektu z trojhradí je možné vyzkoušet si jeden dobývací stroj.

Na Rabí je to katapult, který vrhá předměty velikou dřevěnou lžíci poháněnou svazkem zkroucených lan. Na Kašperku malé dělo, které vystřelí plyšovou kouli přes celé nádvoří (ačkoliv Kašperk ve skutečnosti nikdy nikdo nedobýval). Trojici strojů doplňuje kyvadlový trebuchet na Velharticích.

Hrad Rabí je svojí rozlohou (zhruba 1 ha) největší hrad v Česku. Od počátku 14. století stávala na místě dnešního hradu tvrz pánů z Velhartic. Zajímavostí je, že v červnu roku 1421 byl hrad obléhán a později také dobyty husity. Zajímavé je že několikrát. Právě na tomto místě přišel při obléhání o druhé oko Jan Žižka z Trocnova.

30. května se koná 14. ročník dětského dne na hradě Rabí, tzv. Rabijáda. S dětmi mohou soutěžit i rodiče a zastavit se můžete u ševce, tkadleny, žalářníka, kata, zbrojíře, kuchařky, sklepmistra… Při plnění úkolů projdete celým hradem – podzemím kostela, příkopem, hladomornou, vysokou věží.

Hrad a zámek Velhartice
Tento hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století pány z Velhartic. Největší dominantu hradu tvoří zříceniny gotického paláce a renesanční zámecké křídlo ze 17. století. Součástí areálu hradu je i budova bývalého pivovaru. Unikátní je také propojení obou část hradu, které spojuje gotický kamenný most se čtyřmi oblouky.

Také zde můžete nechat střílet své dítko z kuše, luku nebo praku. Při střelbě z luku můžete vyhrát střelecký talisman. Pokud střílí děti z dětské kuše a podaří se jim stejně jako Vilému Tellovi zasáhnout jablíčko, dostanou něco na památku.

Hrad Kašperk
Kašperk byl jako gotický hrad založen už roku 1356 samotným Karlem IV. Hrad Kašperk byl nazván na panovníkovu počest Karlsberg. Hrad postupně chátral, protože se neustále měnil jeho majitel. Počátkem 20. století byl hrad ve velmi špatném stavu. Zachráněn byl během rekonstrukcí probíhajících od 70. let a dnes je jednou z dominant Šumavy.

Kdy navštívit trojhradí?
Nejvhodnějším obdobím je léto, protože právě v tomto období se na všech třech hradech koná nejvíc slavnosti, ukázek řemesel, rytířských soubojů a dalších tematických ukázek. Pokud se naopak chcete vyhnout davům, tak doporučujeme přelom dubna a května nebo září až říjen. Sezóna podobně jako na dalších hradech končí 1. listopadu.

Tagy: hrady a zamky | tipy na výlet

Čtěte na Rodičům

Komentáře