Dětské záchvaty vzteku

Datum publikace: 17.02.2011

Kategorie: Výchova

Stydíte se, kdykoli Vaše dítě přepadne na veřejnosti záchvat vzteku? Co můžete v této situaci dělat? Proč se tak vůbec chová? Nezůstane mu to až do dospělosti? Pokud Vás trápí podobné otázky, přečtěte si náš článek.

Dítě má na vztek nárok

Podle odborníků mají děti batolecím věkem počínaje a zahájením školní docházky konče na vztekání nárok. Děti předškolního věku totiž ještě nemají vyzrálou hloubkovou část mozku, která slouží ke kontrolování emocí. Proto mají pláč, smích i vztek stále v jednom kyblíčku. Stačí jedno důrazné ne a dítě je schopné ztropit obrovskou scénu. Většinu z nich to časem přejde. Kolem sedmi osmi let se už děti dokážou lépe ovládat.  

Každé dítě je jiné

Ne všechny děti se však vztekají. Záleží na jejich povaze i na stylu Vaší výchovy. Pokud už doma jednoho vzteklouna máte, a bojíte se mít další děti, oprostěte se od svých obav. Riskněte to. Vůbec totiž neplatí, že by vzteklé dítě muselo mít nutně vzteklého sourozence. Většinou to chodí tak, že ke vzteklounovi vyfasujete vyrovnané dítě.    

Nedrážděte hada bosou nohou

Jak se ale máte zachovat, když se Vaše dítě začne vztekat na veřejnosti, nejčastěji v obchodě, kde mu odmítnete něco koupit? Vypařit se bohužel nemůžete. Pamatujte, že Váš křik ani plácnutí v tomto případě nepomůže. Bylo by to jako dráždit hada bosou nohou. Pokud dítě nezačne demolovat obchod, ale pouze dupe a křičí, dělejte, že ho nevidíte a počkejte, až ho záchvat přejde. Mezitím zaplaťte zboží u pokladny (dejte si pozor, aby se nepoctivá pokladní nepokusila využít situace ve svůj prospěch). Jestliže dítě popadne amok a začne vyhazovat věci z regálů, nekompromisně je chytněte a opusťte obchod. Před obchodem ani doma ho však za jeho chování netrestejte. Až se dítě uklidní, obejměte ho, aby vědělo, že ho máte stále rádi.          

Jak se vztekem bojovat

Je jasné, že si nepřejete, aby se podobná situace znovu opakovala. Jak tomu ale předejít? Až bude dítě v klidu, společně rozeberte celou situaci. Vysvětlete mu, že chápete, že se občas zlobí, že mu něco nedovolíte (anebo naopak musí udělat něco, co nechce), ale rozumné a šikovné děti komunikují jiným způsobem. Děti často rozzuří, když si jich rodiče nevšímají, například si povídají s jiným dospělým. Obvyklá reakce je, že Vám začnou skákat do řeči, budou se snažit Vás překřičet, anebo provedou cokoli, aby Váš hovor přerušily. Vzteklounek může dostat i záchvat. Abyste mu předešli, posaďte si dítě během hovoru na klín, nebo je pohlaďte, ať ví, že Vás stále zajímá.    

Přečtěte si také:

Navštivte také: Jak být dobrým rodičem, Předškoláci

Foto: Hercafe.net

Tagy: záchvaty vzteku

Komentáře