Hlídací babičky a jejich úskalí

Datum publikace: 30.07.2011

Kategorie: Výchova

Maminky, které nemají po ruce hlídací babičku, obvykle závidí těm, které ji mají. Jenže hlídací babičky mají také svá úskalí. 

Babička po ruce: vždy a zdarma

Mít po ruce hlídací babičku je velmi praktické především pro maminky, které si mohou od svých dětí odpočinout, anebo se dokonce věnovat své práci. Na rozdíl od hlídacích tet babičkovské hlídání bezplatné a Vy nemáte výčitky, že své děti svěřujete cizím lidem. Problém není ani když si chcete někam večer vyrazit, protože máte po ruce blízkého člověka, na kterého se můžete spolehnout. Nehledě na to, že mnohá babička Vám také vyžehlí a uvaří.   

Výhody kompenzují nevýhody 

Ovšem svěřování dětí do péče prarodičů má také své nevýhody. V prvé řadě babičkovský styl výchovy je odlišný od toho rodičovského. Babičky vnoučata rozmazlují a více jim toho dovolí. Děti se mohou například dívat déle na televizi, jíst více sladkostí, atp. Pokud chodí babička přímo k Vám domů, je to sice pohodlné jak pro Vás i pro dítě, ovšem počítejte s tím, že bude narušovat Váš domácí řád. Z tohoto důvodu je lepší (toto řešení připadá v úvahu spíše u dětí starších 3 let), když je dítě hlídané u babičky. Když bude protestovat, že u babičky něco může, kdežto doma ne, můžete pohotově namítnout, že u babičky platí jiná pravidla. Další problém vzniká, když babička již dosáhla úctyhodného věku. V tomto případě byste neměli nechávat dítě s babičkou doma samotné, ale například pracovat ve vedlejší místnosti.

Važte si babiček

Pokud máte hlídací babičku, važte si jí a nehádejte se s ní kvůli maličkostem, aby si to s hlídáním nerozmyslela. Hlídací babičky totiž dnes představují ohrožený druh. Většina babiček v důchodu objeví kouzlo cestování, věnují se jiným zálibám, anebo jsou ještě ekonomicky aktivní.  

Přečtěte si také:

Navštivte také: Jak být dobrým rodičem, Zdraví a výživa

Tagy: hlídací babičky

Komentáře