Jak vychovávat poslušné děti

Datum publikace: 22.05.2011

Kategorie: Výchova

Záleží Vám na tom, aby Vaše děti nerostly jako dříví v lese, ale přitom se jejich dětství nepodobalo pobytu ve vojenském táboře? Držte se následujících zásad: důslednost, přiměřené trestání a jednotný postup.      

Důslednost především

Neexistuje rodič, který by se při výchově nedopustil žádných chyb. Někteří rodiče jsou považováni za příliš přísné, jiní naopak za příliš benevolentní. Optimální tedy je najít tu střední zlatou cestu založenou na vzájemném respektu, toleranci a upřímnosti. Zejména pokud patříte mezi tolerantnější rodiče, může Vám připadat dodržování zásady důslednosti příliš tvrdé. Věřte však, že pokud nebudete při výchově důslední, mohou Vám i hodné děti velmi rychle přerůst přes hlavu. Když ale vždy důsledně dodržíte to, co jste slíbili, ať už se jedná o odměnu, anebo trest, dítě ví, že to, co řeknete, platí. Respektuje Vás a váží si Vás. Jestliže je však u Vás běžnou praxí, že mu v afektu naslibujete deset trestů, a pak stěží dodržíte jeden z nich, dítě si z toho nebude příště nic dělat a nebude Vás brát ani vážně.

Kam vede nedůslednost

Pro ilustraci, kam může vést nedůsledná výchova, uvádíme příklad vztahu čtyřletého chlapečka a jeho matky, která mu vždy, když něco provedl, v afektu zakázala televizi, sladkosti a bůhví co ještě. Když vychladla, posadila dítě k televizi. Toto vyhrožování se někdy opakovalo i třikrát denně. Po nějaké době mu zakázala, aby olamoval listy palmy. Chlapeček se na ni pobaveně podíval a zeptal se: „Jinak co?“     

Efektivní tresty

Největší účinnost mají tresty, které následují bezpodmínečně a okamžitě po provinění. U malých dětí to platí dvojnásob. Kontroverzní výchovný nástroj představují fyzické tresty, od kterých se čím dál více upouští. Obvykle totiž nevedou k disciplinovanému jednání. Hlavní nevýhodu fyzického trestu je, že si dítě myslí, že plácnutím se vše vyřešilo, a může se pustit do dalších lumpáren. Další protiargument zní, že trestáme především v afektu, a můžeme dítěti nechtěně ublížit. Jestliže má dítě při trestu pocity ponížení, pak ho potrestáním nepřimějeme k lepšímu chování, ani to nepovede ke spolupráci. Naopak Vás bude považovat za zlé, nebude Vám důvěřovat, může začít lhát, anebo může reagovat větším zlobením a agresí.

Jednotný postup obou rodičů

Při výchově je vždy důležité, aby se rodiče shodli alespoň na základních pravidlech. Například když dítě lže, oba rodiče by měli jeho jednání odsoudit. V případě, že každý rodič trestá jiné prohřešky, toho může dítě zneužívat. Naučí se chytračit a podle toho, co zrovna provede, přebíhá od jednoho rodiče k druhému, což není dobré pro rozvoj jeho osobnosti, především charakteru.

Přečtěte si také:

Navštivte také: Jak být dobrým rodičem, Recepty

Tagy: výchova

Komentáře