Rozumné kapesné naučí dítě hospodařit s penězi

Datum publikace: 12.02.2011

Kategorie: Výchova

Od kolika let by mělo dítě pravidelně dostávat kapesné? Jaká částka je rozumná? Máte mu mluvit do toho, za co své penízky utratí?

Věk dítěte  

Dítě by nemělo dostávat kapesné dříve, než dokáže počítat a alespoň rámcově pochopit, jak funguje peněžní koloběh. Princip fungování peněz můžete dítěti předškolního věku vysvětlit například následovně: Tatínek s maminkou vydělávají peníze, ze kterých pořizují vše, co rodina potřebuje. Malou část dají dítěti, aby se pomalu učilo s penězi zacházet, a mohlo si občas koupit nějaký pamlsek, anebo hračku. (Na to, že si majitelka cukrárny za peníze, které dostalo od dítěte, koupí třeba nové šaty, je v předškolním tomto věku ještě brzy.) Nezapomeňte ale zdůraznit, že peníze jsou vzácné, a proto se s nimi musí zacházet uvážlivě. Kdyby maminka utratila všechny své peníze za kosmetiku a tatínek za sportovní náčiní, nezbyly by žádné korunky na nákup potravin a celá rodina by měla hlad. Když dítě utratí celé měsíční kapesné za sladkosti, nemůže pak koupit svému sourozenci dárek k narozeninám. Ptáte se, od kolika let by mělo dítě dostávat pravidelné kapesné? Odborníci se domnívají, že ideální věk se pohybuje kolem šesti sedmi let, kdy dítě zahájí svou povinnou školní docházku.     

Výše kapesného  

Další důležitá otázka se týká výše kapesného. Ta je samozřejmě závislá na více faktorech, především na věku a vyspělosti dítěte, jeho morálně volních vlastnostech, stejně jako na tom, kolik času tráví dítě mimo domov, zda si například z kapesného potřebuje dokupovat obědy nebo svačiny apod. Kapesné doporučujeme vyplácet starším dětem (od 10let) jednou měsíčně a mladším dětem (do 10 let) zpočátku týdně. Rozumná výše kapesného u dítěte do deseti let se pohybuje od 20 do 50 Kč za týden. Školáci, kteří již navštěvují druhý stupeň základní školy, mohou dostat dle uvážení a finanční situace rodičů 200-400 Kč za měsíc. Středoškoláci už mají nárok na vyšší kapesné. Z výchovných důvodů by však jeho výše měla být rozumná, aby se dítě naučilo se svými penězi hospodařit. Tip: Pokud dítěti výše kapesného nestačí, pomozte mu najít menší brigádu, anebo vymyslete jiný způsob (např. Vám může pomoci s něčím do práce, anebo v domácnosti), jak si přivydělat. Nemluvte svým dětem do toho, za co své peníze utrácejí. (My si také občas uděláme radost věcí, kterou nepotřebujeme. Třeba luxusní kabelkou.) Nenápadně však veďte děti k tomu, aby se učily část peněz ušetřit. V životě se jim to bude hodit.            

Přečtěte si také:

Navštivte také: Jak být dobrým rodičem, Batole

Foto: www.teenfi.com

Tagy: kapesné

Komentáře