Sebeúcta u dětí

Datum publikace: 06.05.2012

Kategorie: Výchova

Zdravá sebeúcta je jedním ze základních předpokladů k tomu, abychom se dokázali v současném světě prosadit. V dětech bychom ji měli proto pěstovat odmalička.  

Sebeúcta a její místo v životě 
Sebeúcta vyjadřuje vztah člověka k sobě samému. Kdo se má rád takový, jaký je, a je na sebe hrdý, ten je se sebou spokojený, a netrpí komplexy méněcennosti. Pokud budeme u našich dětí pěstovat zdravou sebeúctu, snižujeme tím pravděpodobnost, že se sebou v budoucnu nechají manipulovat, anebo se jednostranně využívat. Podle psychologů jsou děti se zdravou sebeúctou méně častými oběťmi sexuálního zneužívání.   

Jak pěstovat sebeúctu u dětí 
A jak zdravou sebeúctu u dětí pěstovat? Přiměřenou výchovou a svým vlastním příkladem. Zásady pro budování zdravé sebeúcty u dětí jsme do Vás shrnuli do několika bodů:

  • Sebeúctu pomáhá dotvářet naše sebevědomí, dosažení úspěchů a chválení ho zvyšuje. Dávejte proto dítěti úkoly přiměřené jeho věku, které dokáže splnit, a často je chvalte. Děti chválu potřebují.
  • Mluvte s dítětem jako s rovnocenným partnerem a dávejte mu najevo, že si ho vážíte. I když něco zkazí, snažte se mu nenadávat.
  • Nezlehčujte jeho problémy.
  • Nikdy neshazujte své dítě před ostatními.
  • Jděte dítěti sami příkladem. Nenechte si před ním líbit, aby Vám někdo jiný nadával, anebo s Vámi manipuloval. Vedlo by to mimo jiné i ke ztrátě Vaší rodičovské autority.  
  • Veďte dítě k tomu, aby se dokázalo samostatně rozhodnout.

Přečtěte si také

Tagy: sebeúcta u dětí

Komentáře