Výchova

Netrápí Vaše dítě šikana?

Šikana dokáže udělat člověku peklo na zemi. Zejména, když se jedná o dítě, které nezná možnosti obrany, a stydí se o svém problému říci rodičům, aby mu jej pomohli řešit. Jak ale šikanu řešit? A dá se nějak poznat, že je dítě šikanováno?

pokračovat na článek

Dětská psycholožka odpovídá na otázky o autismu 2. díl

Opět jsme pro Vás připravili rozhovor s odborníkem. Tentokrát jsme se věnovali tématu dětského autismu a poruchám autistického spektra. Na naše dotazy odpovídala dětská psycholožka PhDr. Eliška Kulhánková ze Speciálně pedagogického centra. Problematika autismu u dětí je velmi komplikovaná a široká, proto je náš rozhovor obsáhlý .Pro větší přehlednost jsme jej rozdělili do několika částí. Věříme, že Vám přinese mnoho zajímavých informací.

pokračovat na článek

Máte doma lenochy? Vyžeňte je ven!

Moderní společnost je čím dál pohodlnější. Eliminace fyzické aktivity a pobytu venku však příliš neprospívá našemu zdraví. A v případě dětí ve vývinu to platí dvojnásob. Pokud nechcete, aby v budoucnu trpěly obezitou, sníženou imunitou a dalšími civilizačními neduhy, nedovolte, aby trávily tolik času před televizní, počítačovou či tabletovou obrazovkou a vyžeňte je ven.

pokračovat na článek

Dětská psycholožka odpovídá na otázky o autismu 1. díl

Opět jsme pro Vás připravili rozhovor s odborníkem. Tentokrát jsme se věnovali tématu dětského autismu a poruchám autistického spektra. Na naše dotazy odpovídala dětská psycholožka PhDr. Eliška Kulhánková ze Speciálně pedagogického centra. Problematika autismu u dětí je velmi komplikovaná a široká, proto je náš rozhovor obsáhlý a rozdělili jsme ho tedy na více dílů. Věříme, že Vám přinese mnoho zajímavých informací.

pokračovat na článek

Děti, rodiče a kapesné. Kdy a jak začít?

Kapesné představuje důležitou kapitolu v rámci výchovy. Jejím cílem je, umožnit dítěti pochopit fungování peněžního systému a naučit ho hospodařit s penězi. Rodiče dále využívají kapesné jako nástroj motivace. Od kolika let má dítě dostávat kapesné? Kolik má dostávat? A jeho nakládání s hotovostí kontrolovat?

pokračovat na článek

Do školky s plínou a dudlíkem

7:30 – jedu těsně na čas, ale nakonec stíhám. Na minutu přesně otevírám dveře školičky a automaticky provádím každodenní činnosti - všude rozsvítit, zapnout topení naplno, v oknech rozzářit hvězdičky, vyvětrat ve všech místnostech, nakrájet jablíčka pro první hladovce, uvařit kávu – tu vůni mají rodiče rádi. A do dveří vchází první zářivá očička – boty dolů, tepláčky, bačkorky, pusu, zamávat a jdeme si hrát. Do školičky chodí děti od 1,5 roku, nejstarší jsou pětiletí. Kluci, holky, Češi, Holanďané. I přes navyklý rytmus ranních činností, je každé ráno jiné a pestré.

pokračovat na článek

Život s nadaným dítětem je úžasný i komplikovaný zároveň

Každý rodič, který má schopné, nadané nebo talentované dítě je na něj patřičně hrdý a má zájem jej dále rozvíjet. Zároveň se jistě zkušenostmi přesvědčil, že nic není černobílé. Nadání je velký dar, ale může s sebou přinášet i řadu úskalí.

pokračovat na článek

Nedostatek financí omezuje provoz Linky bezpečí.

Dovolá se jen každé třetí dítě.

Sdružení Linka bezpečí poskytuje služby krizové intervence dětem v České republice již 20 let. Toto významné výročí má však trochu hořkou příchuť. Linka bezpečí poskytuje pomoc v tíživých životních situacích. Nyní však sama prochází nelehkým obdobím. Statistiky každoročně ukazují, jak důležitá a společensky potřebná tato služba je. V loňském roce se s konzultanty Linky podařilo propojit celkem 219 941 dětí. Letošní rok však z důvodu nedostatku financí startovala s omezeným provozem. Aby se tato situace rychle zlepšila a děti se mohly dovolat včas, zakládá Linka Klub přátel Linky v bezpečí a vyhlašuje finanční sbírku.

pokračovat na článek

Je Vaše dítě obézní?

Obezitou trpí nejen rostoucí počet dospělých, ale i dětí. V případě dětské obezity představuje největší problém neochota většiny rodičů přijmout fakt, že jejich potomek trpí obezitou. Obézní dítě často vnímají jako vlastní selhání, problém, před kterým zavírají oči. Neřešená dětská obezita však vážně ohrožuje nejen zdraví, ale také společenské postavení dítěte.

pokračovat na článek

POLOLETNÍ VYSVĚDČENÍ, ŽÁDNÁ SLÁVA

Tak se pochlub,“ říkáme a natahujeme ruku pro ten list papíru, abychom během chvíle projeli očima sloupec známek a zhodnotili půlroční snažení našich potomků. Známky se pro nás stávají ukazatelem toho, zda se dítěti ve škole daří či nedaří. Zapomínáme, že existují i jiné proměnné, o které bychom se měli zajímat.

pokračovat na článek

Vyvážená snídaně u dětí a její zdravá alternativa v podání nového Mysli pro děti od Emco

Snídaně je od nepaměti považována za nejdůležitější jídlo dne. Potvrzuje nám to i známé přísloví našich babiček „Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli“. V dnešní době jsme dokonce neustále upozorňováni výživovými poradci a lékaři na význam snídaně, která by měla tvořit 25% denního příjmu energie. Bohužel mnoho dospělých toto stále podceňuje a snídá nekvalitně nebo vůbec. Naše děti, ale tyto zlozvyky vidí a nevědomky je přebírají.

pokračovat na článek

Zeptali jsme se za Vás: psycholožka Helena Vlčková odpovídá na téma emoční inteligence u dětí

Emoční inteligence je v nejobecnějším smyslu chápána jako schopnost pružně a přiměřeně reagovat na situace, které s sebou život přináší, a úspěšně řešit problémy, s nimiž se setkáváme. Jelikož úroveň emoční inteligence důležitou součástí naší osobnosti, je důležité ji rozvíjet již od útlého věku. Zeptali jsme se proto psycholožky Mgr. Heleny Vlčkové z Národního ústavu pro vzdělávání.

pokračovat na článek

Naučné hračky by neměly pod stromečkem chybět

Také už s dětmi píšete dopis Ježíškovi? Pokud máte doma batolata nebo předškoláky, nezapomeňte připsat na seznam didaktické hračky, aby se Vaše děti zábavným způsobem naučily důležitým dovednostem, které budou potřebovat nejen ve školce.

pokračovat na článek

Využití hračky v různých pedagogických systémech

Hry dětí se s rostoucím věkem postupně obohacují o nové prvky. Zatímco děti v batolecím věku (do tří let) se dokážou soustředit pouze na jeden prvek hry, děti starší vnímají detailů stále více, a také se na ně při hře rády zaměřují. Děti v předškolním věku si tak nevystačí pouze se symbolickou podobou hračky, ale vyžadují hračky více realistické s mnoha přesnými detaily či doplňky jako je například výbavička k panenkám či váha a pokladna do dětského obchodu.

pokračovat na článek

Rozvojový potenciál hraček pro děti a předškolního a mladšího školního věku

Hra je dominantní činností dětí předškolního věku, proto bývá toto období také někdy nazýváno zlatým věkem hry. S rostoucím věkem dítěte se mění poměr herních a pracovních aktivit, ale také funkce hry, která se tak stává spíše prostředkem k odpočinku od školní práce.

pokračovat na článek

Čeští muži chtějí na rodičovskou

Ženy brání svou tradiční roli – dvě třetiny je nechtějí k péči pustit. Drtivá většina Čechů chce pečovat o své děti na rodičovské dovolené, přesto je jich reálně s nimi doma zhruba 1 %. Dle exkluzivního výzkumu agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů jim v tom brání finanční důvody a překvapivě i nevole žen. Bezmála dvě třetiny žen si totiž spíše nepřejí, aby jejich partner zůstal s dítětem alespoň nějakou dobu na rodičovské dovolené.

pokračovat na článek

Jak emoční inteligenci rozvíjet

 

V rozvoji emoční inteligence hraje klíčovou roli přístup rodičů a vychovatelů k dětem. Ten by měl být na jedné straně partnerský a respektující, ale na straně druhé také důsledný a vyžadující.

pokračovat na článek

Zpátky do školy ... a prázdniny si vezměte s sebou!

Prázdniny a čas školní jsou pro děti dva jednoznačně oddělené světy. První bývá dobou volnosti, her a zábavy, druhý má za svou osu řád a povinnosti.

pokračovat na článek

Proč emoční inteligenci rozvíjet

Emoce mají z hlediska evoluce svůj životně důležitý význam. Přinášejí nám důležitá poselství, pomáhají nám orientovat se ve světě, rozlišovat priority, jsou zdrojem naší energie a motivace k akci.

pokračovat na článek

Školní tašku vybírejte pečlivě

Letní prázdniny jsou v plném proudu a pro rodiče nastávajících prvňáčků to znamená jediné. Je nejvyšší čas pořídit tašku do školy. Možná namítnete, že školní taška se dá v pohodě koupit 31. srpna v hypermarketu. To je sice pravda, ale jak dokazují četné zkušenosti, pořízení školní tašky se vyplatí neuspěchat.

pokračovat na článek