Výchova

Podstata emoční inteligence

Od „objevení“ emoční inteligence v psychologii vzniklo mnoho pokusů, jak tento konstrukt co nejpřesněji popsat, jak jej zkoumat a měřit. Většina odborníků, kteří se tématem emoční inteligence zabývají, se shoduje na tom, že pojem emoční inteligence vyjadřuje spíše soubor schopností a dovedností, nežli jednolitou vlastnost či schopnost jedince.

pokračovat na článek

Připravte děti na školu zvesela! Kupte jim zábavné sešity a dekorace

Věci, které nás baví, nám jdou skoro samy. A u dětí to platí dvojnásob. Chcete, aby to šlo Vašemu prvňáčkovi ve škole pěkně od ruky? Pořiďte mu zábavné pracovní sešity a nezapomeňte ani na příjemné „pracovní“ zázemí. Malovaní Dřeváci Vám se zvelebováním školáckého koutku ochotně pomohou.

pokračovat na článek

Emoční inteligence u dětí

Koncept emoční inteligence je v psychologii poměrně nový. Tohoto termínu v roce 1900 poprvé užili Salovey a Meyer, a definovali ji jako součást sociální inteligence, která zahrnuje schopnost sledovat vlastní i cizí pocity a emoce, rozlišovat je a využívat těchto informací ve svém myšlení a jednání (Salovey a Meyer via Shapiro; 1998).

pokračovat na článek

Nejchytřejší plyšák na světě!

Plyšové hračky mají rády všechny děti, holky i kluci. Co však současné děti ještě více zajímá, to jsou mobilní telefony, iphony a další moderní hračky pro dospělé, se kterými se dá dělat spousta zajímavých věcí. Proč tedy nespojit obojí do jedné hračky? Mobilní plyšák Puffy Vaše děti jen tak neomrzí.

pokračovat na článek

Děti a znamení: Dítě Blíženec

(datum narození 22. května – 21. června)  

pokračovat na článek

CO DĚLÁ Z CHLAPCŮ MUŽE?

Na tuto otázku není snadné v moderní společnosti odpovědět. V tradičních společnostech to kdysi bylo jasné. Chlapci museli projít iniciací, při níž byli vystaveni často těžkým, až život ohrožujícím zkouškám. Jak je tomu ale dnes? Žádné přechodové mezníky nenacházíme. Uvědomujeme si, jaký dopad má tento stav na dnešní chlapce a mladé muže? Na co se tedy můžeme při výchově či práci s dospívajícími zaměřit?

pokračovat na článek

Děti potřebují chválit

Chcete, aby z Vašich dětí vyrostli lidé se zdravou sebedůvěrou? Chvalte je. Kritiku naopak omezte.

pokračovat na článek

Naučte své dítě hospodařit s penězi

Pokud chcete své děti dobře připravit do života, nezapomeňte je také naučit, jak správně zacházet s penězi! Poradíme Vám, jak na to!

pokračovat na článek

Děti a znamení: Dítě Beran

(datum narození 21. března - 20. dubna) 

pokračovat na článek

Tresty a výchova

Své děti máme rádi, ale ne vždy to s nimi jde po dobrém. Výchova je dlouhodobý proces a bez trestů se bohužel občas neobejde. Na tom se jistě shodnou všichni rodiče. Pokud však jde o volbu trestu, zde už se názory rodičů i odborníků rozcházejí. Jaký druh trestu tedy zvolit?
 

pokračovat na článek

Metoda Kaizen se dá použít také ve výchově

Metoda Kaizen patří mezi efektivní manažerské metody, které nemají s výchovou dětí na první pohled nic společného. Jak ale dokazuje náš článek, lze ji s úspěchem aplikovat také ve výchově.  

pokračovat na článek

Separační úzkost u dětí by měla vymizet s nástupem do školky

Separační úzkost představuje zcela přirozenou etapu vývoje každého dítěte. Když odejde maminka, a dítě zůstane buď samo, anebo s neznámými lidmi, začne plakat. Separační úzkost se objevuje u kojenců a s nástupem dítěte do školky by měla postupně vymizet.    

pokračovat na článek

Úzkost u dětí a jak jí předcházet

Nechcete, aby Vaše děti trpěly úzkostí? Tak je nestrašte, nepřetěžujte a hlavně podporujte jejich sebevědomí a dávejte jim najevo svou lásku.

pokračovat na článek

Hyperaktivní dítě

Neposedí u stolu ani u televize. Pořád po něčem leze, pokřikuje a nedokáže se soustředit na to, co mu říkáte. Není náhodou hyperaktivní?   

pokračovat na článek

Verbální násilí dětem ubližuje

Také patříte mezi ty, kteří nejdou pro slovo daleko? Pokud máte děti, dávejte si pozor na jazyk. Verbální násilí jim může ublížit více než fyzický trest.     

pokračovat na článek

Odkdy si máte dávat pozor na pusu?

Od jakého věku dítěte si máte začít dávat bedlivý pozor, na to, co říkáte? Stačí se začít hlídat, až začne dítě mluvit?   

pokračovat na článek

Zásada sedmá: Podívejte se na svět dětskýma očima

Že už je tomu dávno, co jste odrostli dětským střevícům? Když budete trošku cestovat v čase, Vaše děti to jistě ocení.   

pokračovat na článek

Opožděný vývoj od miminka do pěti let

Je Vašemu dítěti osm nebo dokonce devět měsíců a stále ještě nesedí? Řekl Vám pediatr, že se v jeho případě jedná o opožděný vývoj? Nenechte se znepokojit lékařskou diagnózou. Vaše dítě s největší pravděpodobností všechno brzy dožene.     

pokračovat na článek

Dvouleté dítě dokáže být pěkně tvrdohlavé

Rodiče dvouletých dětí to nemají snadné. Právě kolem dvou let přichází první období vzdoru, kdy se z hodného roztomilého batolátka stává zatvrzelý umíněnec, kterého je často těžké zvládnout. Naštěstí je toto období pouze přechodné a s našimi radami ho v pohodě zvládnete.  

pokračovat na článek