Úzkost u dětí a jak jí předcházet

Datum publikace: 04.03.2013

Kategorie: Výchova

Nechcete, aby Vaše děti trpěly úzkostí? Tak je nestrašte, nepřetěžujte a hlavně podporujte jejich sebevědomí a dávejte jim najevo svou lásku.

Nestrašte děti
Snad každý rodič se někdy dostane do úzkých, když ho jeho dítě nechce poslechnout. Oblíbeným prostředkem, jak dítě odradit, aby něco nedělalo, anebo ho přimět k lepšímu chování, je strašení. Malé děti strašíme bubáky, velké pak autoritami. Autoritou nejčastěji bývá přísnější z rodičů, anebo třeba paní učitelka ve školce či ve škole. Mnoho maminek straší své děti různými nemocemi a nepříjemnostmi. Například: „Když si nebudeš čistit zoubky, anebo jíst sladkosti, tak ti vypadají všechny zoubky.“ Dítě pak může mít v noci strašidelné sny o tom, že mu padají zuby. Mnohem lepší je pozitivní motivace: „Když si budeš čistit zuby, budeš je mít krásné, a budeš se líbit všem chlapečkům (holčičkám).“           

Nepřetěžujte děti  
Mnoho dětských úzkostí pramení z toho, že rodiče mají vysoké nároky, které děti nedokážou splnit. Úzkostné děti bývají tiché a plaché, bojí se, že ve škole něco nezvládnou, a že se na ně rodiče budou zlobit. Někdy rodiče i nevědomky vyvolávají v dětech pocit viny. Také to může vést k úzkosti.

Úzkost z odloučení
Citlivé děti mohou mít úzkost z odloučení od rodičů. Pokud máte citlivé dítě, které se chystáte dát do školky, musíte postupovat pomalu. Zpočátku byste měli ve školce s dítětem zůstat, později ho tam nechat samotné jen krátce a tento interval postupně prodlužovat.            

Povzbuzujte a chvalte  
Podle psychologů jsou nejlepší prevencí dětské úzkosti časté projevy lásky a podpora sebevědomí. Dítě, které netrpí pocitem nedostatku lásky a porozumění, je mnohem méně ohroženo úzkostí než ostatní děti.

Tagy: úzkost u dětí

Komentáře