Vnější vlivy na vývoj dětí

Datum publikace: 22.12.2011

Kategorie: Výchova

Čím je dítě starší, tím více vnějších vlivů (tj. vlivů mimo základní neboli nukleární rodinu) se podílí na jeho vývoji.   

Vliv ostatních příbuzných
Pokud svěřujete své dítě občas do péče prarodičů, tak si již od miminka uvědomuje, že u babičky platí jiná pravidla. Rodiče se často hněvají, že jim prarodiče děti rozmazlují. Dopřejte svým ratolestem trochu rozmazlování (např. že u babičky mohou jít později spát, mohou si dělat úkoly až po pohádce, anebo jíst sladkosti). Jasně však zdůrazněte, že u Vás doma platí stále ta samá pravidla.     

Vliv sociálních zařízení
Velkým mezníkem je nástup dítěte do školky. Náhle umí spoustu neslušných slov a také od ostatních dětí přebírá další zlozvyky. Dítě však nemůžete izolovat, to by jeho vývoji nikterak neprospělo. A nezapomínejte, že také ono jistě občas přispěje se svojí troškou do mlýna. Takže si nedělejte vrásky, ale dítěti vysvětlete, že některá slova „hodné“ děti nepoužívají. V sociálním zařízení školkou počínaje se dítě učí mnoho užitečných věcí, které ho připravují na další život.     

Vliv kamarádů a dalších osob
Vliv kamarádů na děti je velmi silný od předškolního věku až do dospělosti. Kamarádi ovlivňují, co chce dítě dělat ve volném čase, jak se chce oblékat, atd. V období dospívání je tento vliv mimořádně silný. I když si budete myslet o kamarádech svých dětí cokoli, nikdy je nekritizujte, mohli byste se dětem odcizit. Velký vliv mají také vyučující.

Vliv médií
Především děti do deseti let věku velmi silně ovlivňují reklamy, které vnímají jako návody na život. Vysvětlete dětem, že reklamy jsou v podstatě takové pohádky, a že také jogurt, který z reklamy neznají, je k jídlu.

Přečtěte si také

Tagy: výchova

Komentáře