Vzteklé dítě a jak si s ním poradit

Datum publikace: 9.9.2011

Kategorie: Výchova

Vztek je přirozená lidská emoce. Děti ještě neumí své emoce ovládat, a proto mohou být jejich výbuchy vzteku nekontrolovatelné. Rodiče vzteklého dítěte se za tyto projevy na veřejnosti obvykle stydí a nevědí, jak si s malým vzteklounem poradit. 

Vztek v prvním období vzdoru
Nejčastěji mezi půldruhým a čtvrtým rokem nastává u dětí první období vzdoru. Každé dítě ho prožívá jinak silně. Některé děti mívají nezvladatelné záchvaty vzteku. Když se jim něco nedaří, anebo jim nechcete něco koupit, anebo jednoduše není po jejich (například nechtějí opustit dětské hřiště, anebo kolotoč na pouti), rozzuří se.

Co raději nedělat 
Někteří rodiče mají tu trpělivost, že si k dítěti dřepnou, a začnou mu sáhodlouze vysvětlovat, proč nemůže být po jejich. Jiní tuto trpělivost nemají a dítěti uštědří pár na zadek. Jenže ani jedno z uvedených řešení nezabírá. Když je dítě rozzuřené, rozum zůstává v pozadí, a vše je řízeno emocemi. Žádné vysvětlování nemá v tomto případě smysl. Fyzickým násilím také nic nezmůžete, zbytečně dítě traumatizujete, protože má pocit, že mu nerozumíte. Nehledě na to, že na veřejnosti hrajete ostatním lidem divadlo a traumatizujete také sami sebe, protože Vás později mrzí, že jste dítě bili. 

Co zabírá na vzteklouny
Podle dětských psychologů byste měli raději vyzkoušet některé z následujících řešení. Na každé dítě totiž zabírá jiné:

  • Nechte vzteklouna vyvztekat a ignorujte ho.
  • Dejte dítěti jasnou a krátkou instrukci: „Jdi za dveře a až se uklidníš, tak se vrať."
  • Odveďte vzteklounovu pozornost. Začněte se s ním bavit úplně na jiné téma.    
  • Pevně dítě obejměte a utvrďte v tom, že ho máte rádi.

Přečtěte si také

Tagy: vzteklé dítě

Komentáře