Co dělat, když dítě nevezmou do školky?

Datum publikace: 11.02.2014

Kategorie: Předškoláci | Vývoj dítěte | Rodiče a děti | Vývoj předškoláka

Co dělat, když dítě nevezmou do školky? Otázka, která trápí spoustu maminek ke konci jejich rodičovské dovolené. Dítě potřebuje školku nejen ke svému rozvoji, ale také proto, aby mohla jeho maminka chodit do práce. V případě, že se dítě nedostane do státní školky, nezbývá, než zvolit některou z následujících alternativ.

Soukromá školka nebo hlídání školkového typu

Na první pohled se jako nejjednodušší řešení nabízí soukromá školka nebo hlídání školkového typu. Tato zařízení se rozrostla zejména v oblastech, kde stát v důsledku podcenění následků baby boomu nedokázal zajistit, aby v daném regionu (ukázkovým příkladem jsou Roztoky u Prahy) všechny děti po dovršení 3 let mohly navštěvovat státní školku. Jenže školkovné v soukromé školce se pohybuje od 8000 do 16000 Kč, takže si ho málokterá rodina může dovolit platit, zejména, když má dvojčata. Lesní školka je výrazně levnější, ovšem v republice jich není mnoho, nehledě na to, že její režim (děti tráví čas venku za každého počasí) není vhodný pro všechny děti.

Tetičky, chůvy a spol.

Další řešení představuje chůva. Ovšem její honorář se pohybuje kolem 150 Kč za hodinu. Co se financí týče, tak se dvě maminky mohou spolu dohodnout na dělení nákladů, problém však je, že většina maminek má obavu, svěřit své dítě do péče cizí osobě, byť s dobrými referencemi. Starší hlídačky bývají podrážděné, studentky zase mívají málo zkušeností, atd. Vždy samozřejmě záleží na člověku. Ideální samozřejmě je, když máte k ruce člena rodiny, například babičku. Bohužel, jak se ukazuje, moderní babičky mají spoustu jiných zájmů, než je hlídání vnoučat. Ovšem ať už dítě hlídá kdokoli, nevýhodou tohoto řešení je, že dítěti schází dětský kolektiv.

Když zaměstnavatel pomůže

Ač to zní paradoxně, pomoc mohou hledat maminky také u svého zaměstnavatele, který jim drží místo v době, kdy jsou na mateřské a rodičovské dovolené. (Bohužel firemní školku může nabídnout skutečně málokterý.) A to buď tím, že jim poskytne možnost pracovat na zkrácený úvazek (matka by platila jen dopolední školku či hlídání), anebo neplacené volno (přitom může matka vykonávat práci třeba na dohodu o provedení práce). Toto dočasné řešení má význam především pro maminky, kterým končí rodičovská na jaře nebo v létě, ale dítě jim vezmou do školky až od září. Tuto variantu je však radno probrat se zaměstnavatelem v dostatečném předstihu.

Práce v rámci živnostenského oprávnění

Pokud se matka se zaměstnavatelem nedohodne, je tu ještě jedna alternativa, a to živnostenské oprávnění. Ta přichází v úvahu u profesí, jako je účetní, lektorka jazyků, překladatelka, redaktorka, atd. V tomto případě samozřejmě není plátcem zdravotního a sociálního pojištění zaměstnavatel, ale OSVČ. Výhodou je, že během prvního roku není živnostnice povinna platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

Založte si vlastní školku

A na závěr ještě jedna alternativa. Provoz vlastní školky je po všech stránkách velice náročná záležitost, co však málokdo ví, je, že v rámci sousedské výpomoci upravené v občanském zákoníku lze hlídat děti za úplatu, aniž byste musela mít pedagogické vzdělání a splňovat další náležitosti nutné pro provozovatele školky. Pokud najdete maminky, které řeší podobnou situaci, můžete jim hlídat děti spolu se svým. Podmínkou je, že jste rodič, který pečuje každodenně o dítě do 7 let. Maximální počet jsou 4 děti včetně vlastního.

Tagy: Hlídání | chůva | školka

Komentáře