Jste připraveni na školku?

Datum publikace: 21.07.2014

Kategorie: Předškoláci | Vývoj dítěte | Vývoj předškoláka

Léto je v plném proudu, ale uteče velmi rychle a po něm příjde nový školní rok. V případě, že se Vaše dítko chystá nastoupit do školky, je dobré vědět, co by mělo zvládat, a pokud to nezvládá, tak na tom ještě zapracovat.    

Co má umět tříleťák
Od tříletého dítěte, které nastupuje do školky, se očekává, že nebude potřebovat pleny, a bude si umět samostatně dojít na záchod. Dále, že se dokáže samo obléknout a svléknout, zout i obout a samostatně najíst. Dítě nastupující do školky by dále mělo znát celé své jméno a dokázat rozpoznat svou značku, umět smrkat, uklízet po sobě hračky, pozdravit a poděkovat, stejně jako říci, co se mu líbí a co ne. Stejně tak by mělo umět respektovat autoritu učitelky a přijmout pravidla. Pokud tedy máte v něčem rezervy, víte, co přes léto společně dohnat. Nelamte si hlavu se zbytečnostmi tipu, že dítě nezná dobře barvy, neumí počítat tak dobře jako jeho sourozenec v jeho věku, atd. To vše se ve školce naučí.

Každý začátek je těžký
I když je Vaše dítě samostatné a šikovné, může mu nějaký čas trvat, než si na školku zvykne. Některé děti teskní po mamince, jiné mají problém sblížit se s ostatními, anebo přijmout jiná pravidla, ale vše se většinou během jednoho až tří měsíců upraví. Počátky ve školce dítěti velmi usnadníte, pokud máte tu možnost, když je přihlásíte do stejné školky s některým z jeho kamarádů, například z pískoviště. Náš tip: Loučení při odchodu nikdy zbytečně neprodlužujte, je to totiž jen na škodu. Zpočátku nenechávejte dítě ve školce dlouho. Vždy přijďte ve slíbený čas.

Kurz asertivity pro rodiče
A ještě trocha teoretické přípravy pro samotné rodiče. Než Vaše dítě zahájí pravidelnou školkovskou docházku, připravte se na to, že se můžete ve školce setkat s vysoce emancipovanými učitelkami, které Vás budou peskovat i kvůli maličkostem. Například za to, že dáte dítěti na plavání místo igelitky batůžek, třebaže to bylo napsané na nástěnce, anebo čokoládovou cukrovinku místo nečokoládové. Berte to s nadhledem a s úsměvem, je to jen projev profesionální deformace učitelek, které se dětem věnují od rána do večera.

Přejeme Vám, ať si Vaše dítko rychle na školku zvykne, a ať se mu tam líbí!

Tagy: nástup do školky | příprava do školky

Komentáře