S dětmi na lyžích - tipy na výbavu

Datum publikace: 29.10.2012

Kategorie: Školáci | Hry a volný čas | Maminky a tatínkové | Vývoj předškoláka

Chystáte se s dětmi v zimě na lyže a ještě pro ně nemáte vybavení? Pak vám možná přijde vhod několik tipů, jak vybírat.

Lyže raději kratší
Základem dětské lyžařské výbavy jsou samozřejmě lyže. Při jejich výběru je nejdůležitější zvolit správnou délku. Ta by měla být přibližně o 20 cm menší, než je výška postavy dítěte. Pro úplné začátečníky a nejmenší děti vyberte klidně ještě o něco kratší lyže.

Dětské sjezdové lyže mají vesměs kompozitová jádra a konstrukčně se příliš neliší. Jsou vyrobeny tak, aby byly lehké, měkké a pružné, a tím pádem dobře ovladatelné.


Výjimkou jsou lyže pro juniory se závodními ambicemi, které již začínají využívat prvků z dospělých lyží.

Co se týče designů, lze sehnat buď dětské lyže, které napodobují design modelů pro dospělé (děti často chtějí mít stejné lyže jako tatínek nebo maminka), nebo můžete vybírat z pestré nabídky vyloženě dětských motivů.

Hole do pravého úhlu
Lyžařské hole se sice v počátcích výuky lyžování většinou nepoužívají, ale je dobré je mít připravené. Navíc se dají využít jako výukové pomůcka.

Rovněž při výběru lyžařských holí je opět nejdůležitější správná délka. Tu poznáme tak, že necháme dítě uchopit hůlku za spodní konec pod sněžným talířkem a druhý konec opřít o zem. Ruka by přitom měla být v lokti ohnuta v úhlu 90 stupňů.

Pokud je ruka ohnuta více, je hůlka příliš dlouhá, pokud méně, je příliš krátká.

Dětské lyžařské hole se vyrábí ze slitin hliníku, čeho si však lze všimnout, je provedení gripu a poutka. Poutka by měla mít nastavitelnou velikost a grip by měl nabídnout vybrání pro prsty.

Na svah vždy s přilbou!
Dítě nenechte nikdy lyžovat bez lyžařské přilby. Ani na mírném svahu nebo na konci modré sjezdovky. Vždy totiž hrozí srážka s jiným lyžařem, který může být rozjetý z prudší části kopce a takový náraz může mít velmi vážné následky.

Helmu vybírejte vždy pouze certifikovanou a dbejte na to, aby dítěti dobře a na těsno seděla na hlavě. Všímejte si také dostatečného odvětrání a pokud možno nízké hmotnosti.
 

Tagy: dětské lyže | lyžarská výbava | sjezdové lyže

Komentáře